cztery osoby siedzą nad Rawą na ul Korfantego
foto: Grażyna Skrzypkowska
Reklama

„Katowice są dużym miastem przemysłowym. Dlatego rzeka Rawa, płynąca przez centrum Katowic, składa się w 90 procentach ze ścieków. Pozostałe 10 procent to woda. Nad Rawą stoją domy z betonu. Rawa śmierdzi, a okna domów wychodzą na Rawę. Ludzie mieszkający w domach z betonu zarzucają często wędki w nadziei, że coś się złapie” – tak Rawę w 1989 roku opisywał artykule w czasopiśmie Fantastyka Jacek Sierpiński¹. Katowice od tego czasu się zmieniły, tak jak i sama rzeka. Czy Rawa nadal śmierdzi i co w niej płynie? Jak wspominają i co myślą o niej mieszkańcy dzisiaj oraz czy jest dla niej nadzieja?

Śniadanie nad Rawą to dobra okazja do rozmowy o rzece

Na początek odbędą się rozmowy o Rawie podczas śniadania. Wydarzenie zaplanowane zostało na niedzielę 15 września o godzinie 10 na bulwarach Rawy od strony ulicy Pawła.

Reklama

„Zapraszam was nad Rawę, bo to tak naprawdę nie jest żaden otwarty kanał tylko piękna rzeka z potencjałem, którą musimy wykorzystać aby stała się symbolem naszego miasta. Więc przełammy ten stereotyp myślenia o tym, że Rawa to jakiś ściek. Bo Rawa to nasza sprawa” – mówi Adrian Szymura.

„Bardzo zależy mi na tym, aby teren Rawy, naszej katowickiej rzeki został przywrócony mieszkańcom” – wtóruje mu Kamil Szewczyk. „Wiele osób, szczególnie w komentarzach w social mediach nazywa ją ściekiem, syfem, śmierdzącą rzeką. Jednak stanowi ona wartość ekologiczną i środowiskową. Chcielibyśmy, aby to miejsce zostało przywrócone bioróżnorodności oraz mieszkańcom, by mogli się przy niej zrelaksować” – dodaje.

Rawa to nasza sprawa – o co chodzi?

Projekt Rawa to nasza sprawa zakłada ocieplenie wizerunku Rawy w przestrzeni miejskiej. Szczegóły i dalsze etapy na ten moment pozostają tajemnicą. D

„Dobrze się bawiłam biorąc w nim udział i mam nadzieję, że efekt też będzie ciekawy” – mówi Joanna Janiak. „Ja lubię te osoby dlatego przyjdę wypić sobie z nimi poranną kawę” – dodaje Marzena ze Śródmieścia.

Na temat samego projektu wiem więcej, jednak na ten moment nie mogę nic zdradzić. Napiszę jedynie, że zapowiada się ciekawie. Projekt społecznie tworzą aktywiści miejscy, a firmuje je Stowarzyszenie Mieszkańcy dla Katowic. Do współpracy zaproszeni zostali też przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego – Zielonej Strefy Nauki, bo o rzece przepływającej przez Katowice najlepiej mówić wspólnie.

Chcecie porozmawiać o Rawie? Koniecznie przyjdźcie na bulwary od strony ulicy Pawła 15 września o godzinie 10.00.

1. J.Sierpiński: Życie w osiedlach nad Rawą, Fantastyka 1989, nr 2, s. 47-48

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 + 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.