Muzeum Śląskie od połowy sierpnia ponownie udostępniło do zwiedzania budynek maszynowni szybu „Bartosz”, w której zobaczyć można unikatową XIX-wieczną maszynę parową. Dwucylindrowa maszyna zakupiona w 1892 roku jako część inwestycji związanej z modernizacją szybu „Beniamin” (później „Bartosz”) działała aż do 1996 roku, co czyni ją najdłużej eksploatowaną czynnie maszyną parową w polskim górnictwie.
Jest to jeden z najcenniejszych eksponatów, znajdujących się w industrialnej kolekcji Muzeum Śląskiego, które opowiadają historię dawnej kopalni „Katowice” („Ferdynand”) i pierwszy etap oferty, którą placówka zaprezentuje w kolejnych etapach prac rewitalizacyjnych terenu północnego.
Budynek maszynowni można zwiedzać we wtorki i weekendy w godzinach otwarcia muzeum. Wstęp na ekspozycję będzie możliwy w ramach biletów na wystawy stałe i czasowe oraz w ramach specjalnego biletu industrialnego, który uprawnia do wejścia jedynie do budynku maszynowni. Bilet ten można kupić w kasach i online w cenie 5 zł (normalny) oraz 3 zł (ulgowy). Wtorek jest dniem bezpłatnym.
Ponadto wszystkich zainteresowanych zwiedzeniem maszynowni szybu „Bartosz” z przewodnikiem muzeum zaprasza na oprowadzanie ścieżką „Byzuch u Ferdynanda, czyli industrialny spacer po Muzeum Śląskim”, które odbywać się będzie w soboty i niedziele o godz. 11.30, a także w czwartki o 17.30.