foto: materiały prasowe
Reklama

Niewielkie rzeźby krasnali to symbol Wrocławia, w liczbie stale rosnącej, umieszczane są w tym mieście od 2005 roku. Teraz jeden z nich stanął obok Teatru Śląskiego w Katowicach. To krasnalka Krystynka.

Organizatorem tego wydarzenia oraz Ogólnopolskich Zjazdów Krystyn jest Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek w Katowicach. – Podczas 26. Ogólnopolskiego Zjazdu Krystyn, który w marcu 2023 roku odbył się we Wrocławiu, by upamiętnić to spotkanie, stworzono figurkę krasnalki Krystynki. To hołd Miasta Wrocławia dla twórczyni ruchu Krystyn Świętej Pamięci wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek – tłumaczy Krystyna Gaczek, prezes Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek.

Reklama

Rzeźbę przekazał osobiście Krystynom prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Z prezydentem Katowic, Marcinem Krupą uzgodniono, że krasnalka Krystynka stanie przed Teatrem Śląskim przy ul. Warszawskiej 2 w Katowicach.

– To miasto, w którym Krystyna Bochenek mieszkała i pracowała, najpierw w Radiu Katowice, a potem w biurze senatorskim, które mieściło się właśnie w siedzibie Teatru Śląskiego. Stąd też pomysł na lokalizację miejsca, w którym zamontowano figurkę – dodaje Krystyna Szaraniec, prezes honorowa Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek

W uroczystości udział wzięli bliscy śp. Krystyny Bochenek, w tym m. in. córka – Magdalena Bochenek-Kępa, siostra Barbara Fudala z siostrzeńcem Adamem, a także dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach Robert Talarczyk, senator RP Halina Bieda oraz zastępca dyrektora Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego Wrocławia Alfred Wagner. Uroczystość zakończył koncert jazzowy w wykonaniu Krystyny Durys z Gdańska, który odbył się w sali Kameralnej Teatru Śląskiego.

Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek powołane zostało na spotkaniu założycielskim 8 grudnia 2011 r. w Teatrze Śląskiem im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, jako kontynuator założonego w 1998r. przez Krystynę Bochenek społecznego ruchu kobiet o imieniu Krystyna. Stowarzyszenie oprócz działalności statutowej prowadzi i wspiera działalność charytatywną. Ponadto Krystyny 13 marca corocznie, począwszy od 1998 roku, spotykają się, by wspólnie przeżywać osobiste święto.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 + 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.