Nowy autobus hybrydowy w Katowicach / fot. UM Katowice
Reklama

Hybrydowe autobusy wyjechały na ulice Katowic. Obsługują 4 linie na terenie miasta, pojazdy wykonała firma Volvo Bus Corporation. Zgodnie z umową do Katowic mają trafić w sumie 22 pojazdy. Ostatnie pojawią się w drugiej połowie roku. 

Autobusy hybrydowe stanowią połączenie dwóch typów silników – spalinowego i elektrycznego. Silnik spalinowy spełnia normę EURO 6. Jednostka elektryczna zapewnia dynamikę jazdy po mieście przy niewielkich prędkościach. Gdy autobus jedzie z większą prędkością i potrzebna jest większa moc, wtedy lepiej sprawdza się silnik spalinowy. Docelowo, dla nowych pojazdów zostaną wyznaczone strefy zeroemisyjne w których to autobusy będą poruszały się wyłącznie na silniku elektrycznym.

Reklama

Oprócz nowoczesnego napędu pojazdy są wyposażone w wiele udogodnień dla pasażerów – to m.in. dwustrefowa klimatyzacja, ładowarki USB, Wi-Fi i elektroniczne tablice informacyjne. Każdy z autobusów 12-metrowych posiada 32 miejsca siedzące, a jednorazowo może przewieźć do 85 pasażerów, natomiast w autobusach 18-metrowych liczba miejsc siedzących wynosi 43, a przewieźć można maksymalnie 130 pasażerów. Łącznie PKM Katowice będzie miał do dyspozycji 22 autobusy hybrydowe – 5 przegubowych i 17 jednoczłonowych, a ich koszt wyniesie prawie 50 mln zł. 

„Tabor w PKM jest zróżnicowany – mamy autobusy spalinowe, elektryczne, a teraz pojawiają się jeszcze hybrydowe. Z każdym rokiem staramy się go coraz bardziej unowocześniać i dopasować do zmiennej sytuacji gospodarczej, dlatego chętnie inwestujemy w alternatywne metody zasilania. Nie wiemy, jak będzie wyglądał transport przyszłości, ale staramy się jak najlepiej przygotować – zarówno pod względem napędu, jak i udogodnień dla pasażerów” – podkreśla prezes PKM Katowice Roman Urbańczyk. 

Po dostarczeniu pojazdu przez producenta dział techniczny na miejscu dokonuje przeglądu i sprawdza zgodność ze specyfikacją zamówienia. Autobus po zarejestrowaniu zostaje zgłoszony do organizatora transportu, aby zaprogramować w nim system ŚKUP nowej generacji. Dopiero po takim przygotowaniu, autobus może rozpocząć obsługę linii.

Nowe pojazdy pojawiły się w barwach katowickiego przewoźnika w ramach realizowanego projektu „Poprawa jakości środowiska naturalnego oraz zwiększenie atrakcyjności transportu publicznego poprzez zakup autobusów hybrydowych dla PKM Katowice Sp. z o. o.” Pierwszy autobus hybrydowy w PKM Katowice wyjechał na ulice stolicy województwa śląskiego rankiem 1 czerwca na linię 43. Obecnie jeżdżą 4 takie pojazdy. Linie częściowo przez nie obsługiwane to m.in. 7, 12, 43, 133, 296, M101.

W latach 2015-2022, Katowice zakupiły 145 nowych autobusów za łączną kwotę ponad 212 mln zł. Na 2023 r. zakontraktowane są łącznie 22 autobusy hybrydowe za ponad 50 mln zł oraz 8 autobusów gazowych o wartości ponad 15 mln zł. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 + 22 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.