Wizualizacja planów inwestor / fot. bip.katowice.eu
Reklama

Przy ul. Brackiej powstanie nawet 920 mieszkań. Radni przegłosowali uchwałę w trybie specustawy mieszkaniowej nazywanej potocznie „lex deweloper”. Mimo protestu Rady Dzielnicy Załęże i obaw o dociążenie dodatkowym ruchem samochodowym istniejących w tym rejonie ulic – głównie Brackiej i Gliwickiej. „Moim założeniem jako prezydenta tego miasta, jest rozszerzenie centrum naszego miasta” – zaznaczył Marcin Krupa, prezydent Katowic.

We wrześniu ubiegłego roku, radni negatywnie odnieśli się do planów inwestora. Teraz temat wrócił na sesję rady. Opal-Maksimum chce wybudować 7 budynków mieszkalnych z garażami podziemnymi na terenie po byłej Hucie Baildon, w sąsiedztwie DTŚ. Inwestycja o wielkości ponad 38 tys. mkw. ma powstać w dzielnicy Dąb. Rada Dzielnicy Dąb pozytywnie odniosła się do planów inwestora. 

Reklama

Inwestycja w rejonie ulicy Brackiej nie jest zgodna z miejscowym planem (m.in. przeznaczenie terenu i wysokość zabudowy), nie jest zgodna też ze studium, ale są to tereny poprzemysłowe i na taki zabieg inwestycyjny pozwala specustawa mieszkaniowa, popularnie nazywana „lex deweloper”. 

„Załęże nie ma szczęścia” 

„Załęże nie ma szczęścia do planowania, do inwestycji, które pomogłyby zrewitalizować tą jedną z najstarszych dzielnic” – mówił Andrzej Karol, przewodniczący Rady Dzielnicy Załęże, podczas apelu do radnych o odrzucenie ponowne uchwały. 


Posłuchajcie, co mówił Andrzej Karol z Rady Dzielnicy Załęże:


Krystian Miklis, prezes spółki Opal-Maksimum stwierdził, że od 13 lat firma czeka na realizację inwestycji w tym rejonie. „13 długich lat oczekiwań i zabiegów” – mówił na sesji do radnych. Z biegiem lat koncepcje się zmieniały. 

„Teraz stworzyliśmy komplementarna rewitalizację obszaru pod projekt mieszkaniowy” – przekonywał prezes Krystian Miklis. „Projekt ten zawiera przedszkola, żłobki, gastronomię. Multifunkcyjną dzielnicę i ultranowoczesne obiekty” – mówił do radnych.


Posłuchajcie, co mówił Krystian Miklis, prezes spółki Opal:


Mieszkania lepsze niż hotele 

Radny Krzysztof Kraus z Forum Samorządowego chwalił nową inwestycję i podkreślał, że lokalna społeczność wypowiadała się również pozytywnie na temat inwestycji. 

„Mając do wyboru mieszkaniówkę z jednej strony oraz hotele i usługi z drugiej, bo to inwestor może zrobić zgodnie z tym co jest w planie, ja w Śródmieściu wolę mieszkańców, którzy będą tu przez całą dobę” – argumentował radny Kraus. 


Posłuchajcie, co mówił radny Krzysztof Kraus:


Radny Patryk Białas (KO) mówił, że poprzednio, gdy głosowano uchwałę, to wniosek nie był kompletny, brakowało opinii sanepidu i straży pożarnej. Obecnie te opinie przedstawiono.

„Moim założeniem jako prezydenta tego miasta, jest rozszerzenie centrum naszego miasta. W kierunku zachodnim do ulicy Bocheńskiego i Złotej w kierunku wschodnim do ulicy Bogucickiej” – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic. 


Posłuchajcie, co mówił prezydent Marcin Krupa:


Radni większością 16 głosów przegłosowali uchwałę, 10 osób się wstrzymało i 1 była przeciw. 

Reklama

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 − 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.