Ulica Wieżowa / fot. KAW
Reklama

Miasto chce stworzyć lepsze połączenie ul. Szarych Szeregów z ul. Bażantów. Ruszył przetarg na projekt przebudowy ul. Wieżowej w Katowicach. 

Działania związane z realizacją tej inwestycji to odpowiedź na wynik konsultacji społecznych z 2015 roku i głosy mieszkańców oczekujących inwestycji drogowych, które usprawniłyby poruszanie się w tym rejonie. Pamiętajmy, że chcielibyśmy, aby zmodernizowana ulica na jej całym przebiegu była objęta ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Docelowo obowiązywałby na niej także zakaz ruchu samochodów ciężarowych, które będą mogły jeździć ul. Armii Krajowej i ul. Szarych Szeregów” – mówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.

Reklama

Obecnie ulica Wieżowa to wąska droga, nieposiadająca chodników. Po realizacji inwestycji jej wygląd ulegnie znacznej zmianie. Zgodnie ze wstępnym planem powstanie tu nie tylko jezdnia o szerokości 6 metrów, ale również pas zieleni z miejscami postojowymi, zjazdami i chodnikiem. Ponadto, by usprawnić wjazd i wyjazd z Wieżowej, przy skrzyżowaniu z ul. Szarych Szeregów miałoby powstać rondo. Inwestycja nie tylko więc usprawni poruszanie się pomiędzy dwoma dzielnicami, ale wpłynie także na komfort jazdy. Zanim to jednak nastąpi, konieczne jest opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej. Odpowiadać będzie za to wykonawca wyłoniony w przetargu ogłoszonym właśnie przez miejską spółkę Katowickie Inwestycje S.A. Oferty mogą być składane do 30 listopada. Potem nastąpi ich otwarcie, weryfikacja oraz ocena, by doprowadzić do wyboru wykonawcy i podpisania umowy.

„Zakres zamówienia obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy ul. Wieżowej od skrzyżowania z ul. Szarych Szeregów w kierunku ul. Bażantów. Projektowany odcinek będzie kończył się w rejonie placu zabaw i nawiązywał do istniejącego odcinka ulicy. Ponadto wykonawca będzie musiał opracować rozwiązania projektowe dotyczące zmiany w organizacji ruchu dla ul. Urbana oraz jej skrzyżowania z ul. Szarych Szeregów” – mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

Przypomnijmy, że w 2015 roku przeprowadzono konsultacje społeczne, które wskazały, że mieszkańcy oczekują inwestycji drogowych w swoim miejscu zamieszkania i przychylają się do propozycji połączenia ulicy Bażantów z Szarych Szeregów. Rozwiązywanie problemów komunikacyjnych okolicy poprzez budowę nowej drogi przebiegającej poza terenem osiedla popierało 65,6% respondentów, z czego prawie 25% zdecydowanie popierało ten pomysł. Niemal 46% respondentów mieszkających na Osiedlu Bażantowo zdecydowanie popierało pomysł budowy nowej drogi, co wraz z osobami „raczej popierającymi” to działanie dało poparcie na poziomie 78,69%. W pozostałych rejonach odsetek ten to 83,08% (Kostuchna) i 60,16% (Osiedle Odrodzenia). Biorąc pod uwagę powyższe jak również intensywny rozwój inwestycyjny południa Katowic zdecydowano się na rozpoczęcie realizacji przedsięwzięcia. 

Reklama

1 Komentarz

  1. przeciez tam juz sie nie da nic poprawic. jak postawia wiezowiec na hierowskiego to bedzie koniec calego poludnia katowic. do centrum juz jedzie sie godzine, a bedzie jeszcze gorzej! ulica armii krajowej od skrzyzowania z ulica kosciuszki w strone poludnia nie ma juz zadnej mozliwosci udroznienia ruchu. bandycka developerka drazy katowice jak nowotwor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
1 + 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.