Katowice Airport / fot. Śląska Straż Graniczna
Reklama

Narobił sobie problemów na Katowice-Airport. Pokazał fałszywe dokumenty, w bagażu miał prawdziwe, które delikatnie mówiąc znacząco różniły się od tych przedstawionych funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Gruzin stawił się do odprawy granicznej po przylocie samolotu z Kutaisi (Gruzja). Jako cel wjazdu mężczyzna zadeklarował pracę w Polsce na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego.

Reklama

„Aby uwiarygodnić powyższe oraz posiadane kwalifikacje, przedstawił prawo jazdy kat. C+E (samochód ciężarowy z przyczepą) wydane przez Władze Rosji. Przedstawiony dokument wzbudził podejrzenie funkcjonariuszy, co do jego autentyczności. Jak się okazało, był podrobiony na wzór oryginału. Mundurowi w trakcie wykonywania czynności, ujawnili w bagażu Gruzina jego oryginalne prawo jazdy wydane przez Władze Gruzji. Z dokumentu wynikało, że mężczyzna nie posiada uprawnień do prowadzenia samochodów ciężarowych. Dodatkowo po przeanalizowaniu zgromadzonego materiału na jaw wyszła informacja, że cudzoziemiec na podstawie podrobionego prawa jazdy wprowadził w błąd kilka podmiotów” – informuje Śląska Straż Graniczna.

Mężczyzna usłyszał zarzuty o to, że posługując się podrobionym na wzór oryginału rosyjskim prawem jazdy, poświadczył nieprawdę i wyłudził od polskiego pracodawcy Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy. Następnie przedstawiając pozyskany w niezgodny z prawem sposób dokument, wyłudził wizę w Konsulacie RP w Tblisi, a także usiłował przekroczyć wbrew przepisom granicę RP, przy użyciu podstępu polegającego na posłużeniu się uprzednio wyłudzoną wizą i oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy oraz posłużeniu się w trakcie czynności weryfikacyjnych, jako autentycznym podrobionym na wzór oryginału dokumentem uzupełniającym w postaci dokumentu – rosyjskiego prawa jazdy. Powyższe miało uwiarygodnić jego cel i warunki wjazdu na terytorium Polski. Ostatni zarzut dotyczył wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w postaci świadectwa kierowcy do celów zarobkowego przewozu drogowego rzeczy na podstawie licencji wspólnotowej, przez podstępne wprowadzenie w błąd urzędnika Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Cudzoziemiec został przesłuchany w charakterze podejrzanego, przyznał się do zarzucanych mu czynów. Dalsze czynności będą prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach wydał decyzję o unieważnieniu wizy krajowej wydanej cudzoziemcowi oraz o odmowie wjazdu na terytorium RP.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 + 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.