Reklama

Noszenie soczewek kontaktowych niesie ze sobą wiele korzyści: doskonałe i wyraźne widzenie nawet w gorszym oświetleniu, komfort i możliwość wykonywania większości aktywności fizycznych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek, które korygują różne wady wzroku lub zmieniają kolor tęczówki – są to soczewki kolorowe. Typów soczewek jest dużo, dlatego warto wiedzieć o tym, które przeznaczone są do konkretnych wad refrakcji. Jakie soczewki kontaktowe powinna nosić osoba z astygmatyzmem?

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe dzielą się ze względu na rodzaj i czas użytkowania. Najczęściej spotykane są soczewki sferyczne, które odpowiadają za korygowanie krótkowzroczności i dalekowzroczności, soczewki kontaktowe toryczne, które przeznaczone są dla osób z astygmatyzmem oraz soczewki progresywne, dla osób prezbiopią. Produkty te można także kupić z podziałem na czas ich użytkowania. Najpopularniejsze są soczewki miesięczne i jednodniowe, ale w ofercie sklepów internetowych znajdują się także soczewki dwutygodniowe czy całodobowe. Pamiętajcie o tym, że przed kupieniem pierwszych soczewek należy skonsultować się z optometrystą – specjalistą w dziedzinie soczewek kontaktowych. Podczas konsultacji z optometrystą zostaną dobrane odpowiednie do wady wzroku soczewki, a specjalista poleci także konkretne firmy i soczewki próbne do przetestowania, co jest ogromnym ułatwieniem, zwłaszcza dla osób, które od zawsze nosiły okulary. Taka konsultacja możliwa jest również on-line, z wykorzystaniem Wirtualnego Gabinetu sklepu BezOkularow.pl.

Reklama

Soczewki kontaktowe dla astygmatyków

Jak już wspomnieliśmy powyżej, astygmatycy powinni sięgać po soczewki toryczne, czyli cylindryczne, które są odpowiednikiem szkieł kontaktowych z cylindrami, które korygują właśnie tę wadę wzroku. Dostępne są jako soczewki toryczne jednodniowe (zakłada się je rano, a zdejmuje wieczorem i wyrzuca) lub jako soczewki o dłuższym czasie noszenia, zwykle miesięcznym. Dokładnie oznacza to 30 dni, w czasie których soczewki również zakłada się rano i zdejmuje wieczorem (tzw. tryb dzienny) lub nosi kilka dni bez przerwy, nie zdejmując nawet do snu (tryb całodobowy).

Czym charakteryzują się soczewki toryczne? Są one nieco inaczej zbudowane niż soczewki sferyczne, dzięki cylindrycznej konstrukcji idealnie dopasowują się do oka i są  lepiej uwodnione. Ich konstrukcja opiera się na działaniu pryzmatu, który na nowo ukierunkowuje światło wpadające do oka. Co ciekawe, kiedy osoba z astygmatyzmem nosi soczewki sferyczne, bardzo często odczuwa swędzenie i suchości oczu oraz odczucie potrzeby nieustannego poprawiania soczewki na oku. Jeśli takie odczucia są wam znajome, to należy do skonsultować z optometrystą – wiele osób często zraża się do noszenia soczewek kontaktowych przez uczucie dyskomfortu, nie wiedząc, że tak naprawdę mają nieprawidłowo dopasowane soczewki! Soczewki toryczne rozwiązują ten problem i astygmatycy mogą się w pełni cieszyć korzyściami płynącymi z korzystania z soczewek kontaktowych. Soczewki cylindryczne nosi się do 12 godzin dziennie, a na rynku są dostępne w opcji jednodniowej i miesięcznej. Ze względu inny rodzaj budowy, soczewki toryczne są nieco droższe niż sferyczne, dlatego najbardziej ekonomiczną opcją jest zaopatrywanie się w sklepach internetowych w większych ilościach. Ranking soczewek torycznych prowadzi jeden z największych sklepów internetowych w tej branży – BezOkularow.pl.

Soczewki dla osób z prezbiopią

Prezbiopia, czyli tzw. starczowzroczność, to wada refrakcji, którą najczęściej diagnozuje się u osób pomiędzy 40. a 50. rokiem życia. Z wiekiem bowiem pojawiają się problemy z elastycznością oka, co prowadzi do zaburzeń widzenia. Starczowzroczność objawia się przede wszystkim potrzebą wyciągnięcia rąk i oddalenia od siebie danego przedmiotu, by coś przeczytać lub zauważyć. Pogorszenie ostrości wzroku w tym przypadku koryguje się m.in. poprzez noszenie soczewek progresywnych, okularów korekcyjnych lub używaniu lupy. W tym wypadku, by w prawidłowy sposób dokonać korekcji wzroku, konieczna jest addycja, czyli dodatkowa wartość do mocy soczewek obliczana na podstawie różnicy korekcji do bliży i dali. Podczas wizyty u lekarza będzie można tę wartość wyczytać z recepty na okulary, i właśnie na podstawie tej wartości dobiera się odpowiednie soczewki kontaktowe. Dzięki takiej korekcji wzroku osoby dotknięte prezbiopią mogą znów cieszyć się sokolim wzorkiem i widzieć wyraźny obraz również z bliska. Korekcja tej wady refrakcji eliminuje m.in. potrzebę oddalenia od siebie przedmiotu. Soczewki progresywne są dostępne w wersji jednodniowej i miesięcznej. Podobnie jak w przypadku soczewek torycznych, polecamy kupować je za pośrednictwem certyfikowanych sklepów internetowych.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.