Reklama

Katowicki rynek pracy jest bardzo chłonny i otwarty na nowych pracowników. Niskie bezrobocie i wysokie wynagrodzenia to dwa magnesy przyciągające pracowników z całego regionu śląskiego. Szukasz pracy w Katowicach? Zobacz, które branże rekrutują najintensywniej.

Sytuacja na rynku pracy w Katowicach

Katowicki rynek pracy jest jednym ze stabilniejszych i atrakcyjniejszych w Polsce. Bezrobocie jest tu bardzo niskie, kształtuje się na poziomie około 2%. Podaż pracy jest bardzo duża, co potwierdzają choćby oferty pracy w Katowicach na GoWork.

Reklama

Warto podkreślić, że w Katowicach wyraźnie zmalało bezrobocie wśród pracowników po czterdziestym i pięćdziesiątym roku życia. Coraz mocniej docenia się ich duże doświadczenie oraz większe przywiązanie do pracodawcy.

W tych branżach szybko znajdziesz pracę w Katowicach

Spedycja pilnie szuka pracowników

Kierowca międzynarodowy z prawem jazdy kategorii C + E jest dziś dosłownie na wagę złota. Sytuacja w całym kraju nie przedstawia się optymistycznie. Dotychczas zatrudnieni pracownicy z Ukrainy zmuszeni byli do opuszczenia swoich stanowisk pracy. Zastąpienie ich z dnia na dzień jest dużym wyzwaniem dla pracowników szczebla zarządzającego. Kierowca z uprawnieniami bez trudu dostanie pracę w Katowicach. Co więcej, w dobie wyraźnego braku rąk do pracy może być łatwiej wynegocjować satysfakcjonujące wynagrodzenie.

Także kierowcy samochodów osobowych nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy, chociaż zapotrzebowanie na ich usługi jest nieco mniejsze.

Branża IT wciąż zgłasza dużą liczbę wakatów

Katowice są miastem skupiającym dużo firm sektora przemysłowego, handlowego i usług dla biznesu. W dobie powszechnej digitalizacji nie dziwi zapotrzebowanie na usługi informatyczne. Administrator bazy danych i sieci, programista, analityk, tester oprogramowania, web developer czy grafik bez trudu znajdzie pracę. Poszukiwane są przede wszystkim osoby z dużym doświadczeniem, których na rynku wciąż jest relatywnie mało. Nie brak też ofert dla początkujących. Pod tym względem Katowice trzeba uznać za bardzo chłonny rynek pracy.

W Katowicach brakuje budowlańców

Z branżą budowlaną jest podobnie jak ze spedycyjną. Jedna i druga nie ucierpiała mocno z powodu pandemii (notowano nawet całkiem spore rozkwity w tych sektorach), natomiast wojna na Ukrainie nie tylko ograniczyła dopływ siły roboczej, ale przede wszystkim spowodowała jej masowy odpływ. W tej sytuacji deweloperzy intensywnie poszukują nowych pracowników. Potrzebni są zarówno specjaliści murarze, zbrojarze, betoniarze, cieśle, ślusarze i monterzy, jak również pracownicy bez doświadczenia. Mogą oni liczyć na darmowe przeszkolenie.

W Katowicach brakuje przedstawicieli handlowych

Skupisko firm z różnych branż nie mogłoby skutecznie funkcjonować na rynku bez przedstawicieli handlowych. Tych w Katowicach jest ciągle za mało. Handlowiec z doświadczeniem znajdzie zatrudnienie dosłownie od ręki. Firmy zatrudniają też początkujących do działów handlowych. To dobry krok dla osób, które wiążą swoją przyszłość z handlem, praca w zespole pomoże zdobyć niezbędne doświadczenie. Firmy katowickie szukają także handlowców działających w obszarze e-commerce.

Ile można zarobić w Katowicach

Zarobki w Katowicach, jak zresztą w całej Polsce, są uzależnione od rodzaju wykonywanej pracy. Nie jest tajemnicą, że na najwyższe uposażenia mogą liczyć przedstawiciele branży naukowo-technologicznej oraz IT. Także w sektorze finansów, bankowości, logistyki i marketingu zarabia się powyżej przeciętnej. Natomiast mniejsze pensje czekają na pracowników szkolnictwa, gastronomii, handlu, usług.

Średnie wynagrodzenie w Katowicach wynosi około 6500 zł brutto. Na tle reszty kraju Katowice prezentują się bardzo dobrze, co oczywiście nie oznacza, że wszyscy dostają takie stawki. Osoby, które debiutują na rynku pracy, muszą się liczyć z niższymi uposażeniami. Z kolei specjaliści z dużym stażem i doświadczeniem mogą oczekiwać nawet trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia. W najlepszej sytuacji finansowej jest sektor IT, gdzie pensje wysokiej klasy specjalistów przekraczają 20 000 zł brutto.

Biorąc pod uwagę wysokie stawki i niskie bezrobocie, Katowice bez wątpienia są dobrym kierunkiem dla osób szukających stałej pracy.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 + 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.