Ogród społeczny / fot. Wioletta Niziołek-Żadło / UM Katowice
Reklama

W 4 dzielnicach Katowic powstały ogrody społeczne. Mieszkańcy je stworzyli i się nimi opiekują w ramach projektu „ZróbMy Sobie Grządki”. Powstał też specjalny poradnik „Zrób to sam”, w ramach którego każdy będzie mógł spróbować stworzyć samodzielnie taki ogród. 

W otwartym naborze wyłoniono 4 lokalizacje dla ogrodów społecznych, które powstały na; osiedlu Kukuczki (skwer Koszycki, Bogucice), na terenie zielonym w okolicach ul. 1 Maja 108 (Zawodzie), na podwórku kamienic przy ul. Gliwickiej 97, 97a i 99 (Załęże) i terenie zielonym przy ul. Słonimskiego 12 (Koszutka). Za nadzór nad realizacją projektu „ZróbMy Sobie Grządki” odpowiedzialna była inicjatywa Miastoogród przy współpracy z Fundacją Bobrowe Żeremia. 

Mieszkańcy w tzw. „Pakiecie startowym” mogli liczyć na wsparcie fachowców oraz elementy potrzebne do stworzenia ogrodu – jak deski, ziemię czy rośliny. 

„Już wcześniej angażowaliśmy mieszkańców w dbanie o bioróżnorodność w mieście. Wspólnie m.in. siejemy łąki kwietne, sadzimy drzewa z aplikacji czy adoptujemy stare donice w mieście. To pozwoliło nam dostrzec duży potencjał do rozwijania miejskiego ogrodnictwa, które służy integracji lokalnych społeczności i wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju miasta” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Ogród w Bogucicach / fot. Paweł Harlender / Miastoogrdód

Ogrody powstawały przeważnie w weekendy, zdarzało się nawet, że pracowało przy powstawaniu danego ogrodu nawet kilkadziesiąt osób – w tym dzieci i seniorzy.

„Często już w trakcie budowy dołączały nowe osoby i przechodnie pytając “co tu się dzieje”. Na osiedlu Kukuczki dostaliśmy gromkie brawa prosto z balkonu pobliskiego bloku, na Zawodziu jedna z seniorek prowadząca własny ogródek pod oknami zaskoczyła nas, przynosząc dla wszystkich placek drożdżowy. Takie akcje budują miasto obywatelskie: – ocenia Paweł Harlender, architekt krajobrazu z Miastoogrodu. 

Teraz, w ramach zakończenia projektu, przedstawiciele mieszkańców opiekujący się powstałymi ogrodami społecznymi otrzymują narzędzia niezbędne do ich dalszego utrzymywania i pielęgnowania, m.in. pikownik, rękawiczki, widełki ręczne, mały kultywator, łopatki. Dzisiaj w taki zestaw wyposażony został ogród przy ul. 1 Maja 108, pozostałe otrzymają swoje pakiety w najbliższych dniach. Dzięki temu na wiosnę powstałe w tym roku skrzynie ponownie zapełnią się roślinnością.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.