Sesja Rady Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Ostatnia sesja Rady Miasta Katowice pokazała, że kto jak kto, ale Rada Miasta Katowice potrafi zrobić tak, żeby było dobrze. Przynajmniej deweloperom. Przeszły uchwały w ramach tzw. „lex deweloper”, przeszedł też plan dla rejonu ulicy Ceglanej, który zwiększa możliwość zabudowy mieszkaniowej w tej części Katowic. Opozycja po raz kolejny w większości nie była w stanie podjąć decyzji czy jest „za” czy „przeciw” – więc się wstrzymała. Przed sesją radni po cichu przypominali, że przedstawiciele jednego z deweloperów wpłacali pieniądze na kampanię prezydenta Marcina Krupy.

Na początek głosowano w sprawie „lex deweloper”, który umożliwia zabudowę wbrew obowiązującym planom zagospodarowania przestrzennego, które porządkują zabudowę w mieście. Przygotowanie i wdrożenie w życie planów miejscowych jest nie tylko kosztowne, ale i czasochłonne.

Ulica Kolońska

Przy ulicy Kolońskiej budować chce BD Inwestor 2. Powstanie tam od 63 do 73 mieszkań. Budynek ma składać się z dwóch segmentów – I zachodni o wysokości 6 i 7 kondygnacji nadziemnych, segment II wschodni o wysokości 7 kondygnacji nadziemnych. Do tego planowane są 2 kondygnacje podziemnego parkingu, który pomieści minimum 143 miejsca postojowe. To do tej inwestycji mieli wątpliwości członkowie Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Wśród problemów wymieniali: „wątpliwe wykorzystanie bilansu miejsc postojowych dla celów inwestycji na istniejącym prywatnym parkingu obiektu handlowego”

W sprawie inwestycji zabrał głos radny Patryk Białas (KO), który wymienił powody, dla których zagłosuje przeciwko uchwale – jego zdaniem „lex deweloper” powiększa chaos przestrzenny, do tego inwestycja uszczupli teren istniejącej zieleni.

„Zaprojektowanie koncepcji wrzynającej się ciasno pomiędzy już istniejące tereny i obiekty zabudowy usługowej o dużej intensywności ruchu” – wymieniał jako jeden z powodów radny Białas. Dodał też, że zaprezentowana koncepcja ma się nijak do sąsiadujących obiektów.

Inwestycją natomiast zachwycony był radny Józef Zawadzki z Forum Samorządowego. „Te tereny, co tam budują budynki, one fatalnie wyglądały zarośnięte i chciałem podziękować głównie panu prezydentowi Krupie, że zezwolił żeby budować, bo wreszcie będzie wyglądać architektura tak jak należy” – mówił Józef Zawadzki. „Oni lubią tylko blokować, oni nic nie lubią tylko blokować. Tak samo jak policja ich jak oni rządzili, to oni lali pałami, a jak teraz porządek robią, no to im się to nie podoba” – dodał.

W głosowaniu 16 radnych było za – członkowie Forum Samorządowego i PiS (Maciej Biskupski, Dawid Kamiński, Krzysztof Kraus, Dariusz Łyczko, Wiesław Mrowiec, Krystyna Panek, Krzysztof Pieczyński, Piotr Pietrasz, Borys Pronobis, Krystyna Siejna, Adam Skowron, Damian Stępień,TomaszSzpyrka, Adam Szymczyk, Józef Zawadzki) oraz Bartosz Wydra, który jest członkiem PiS, ale nie jest w klubie PiS w Radzie Miasta Katowice.  Przeciw zagłosowali Beata Bala, Patryk Białas, Dawid Durał. Natomiast 7 radnych Koalicji Obywatelskiej wstrzymało się od głosu (Łukasz Borkowski, Adam Lejman-Gąska, Jarosław Makowski,Tomasz Maśnica, Andrzej Warmuz, Magdalena Wieczorek, Barbara Wnęk-Gabor).

Ulica Damrota 

Druga z uchwał odnośnie „lex deweloper” dotyczyła ulicy Damrota.

Tam firma Millenium Inwestycje chce zbudować od 70 do 90 mieszkań. Powstanie od 151 do maksymalnie 194 miejsc parkingowych, zabudowa ma mieć od 38 do 42 metrów wysokości (do 11 kondygnacji). Jak podawała Gazeta Wyborcza, w 2018 roku to przedstawiciele tej firmy wpłacali pieniądze na kampanię prezydenta Krupy. To właśnie o tym po cichu wspominali radni jeszcze przed sesją.

„Powierzchnie biurowe źle się sprzedają, z drugiej strony widzę w komunikatach miasta, że prężnie rozwijają się powierzchnie usługowo-biurowe w mieście. Widzę tutaj pewną sprzeczność” – mówił radny Dawid Durał. „Dlaczego idziemy w mieszkaniówkę” – dopytywał.

Tomasz Konior, architekt odpowiedzialny za projekt budynku tłumaczył, że „najlepsze, co się może zdarzyć w mieście, to różnorodność zabudowy”.

„Chodzi nam o takie ożywienie tej przestrzeni” – mówił.

Głosowanie wyglądało podobnie do ulicy Kolońskiej, z tym, że Adam Szymczyk z KO zagłosował za projektem uchwały.

Natomiast w przypadku planu dla rejonu ulicy Ceglanej, gdzie ma nastąpić zdecydowanie większa zabudowa mieszkaniowa (pisaliśmy o tym tutaj) głosowali radni PiS i Forum Samorządowego oraz Bartosz Wydra.

Radni KO wstrzymali się od głosu, podobnie radny Dawid Durał (Mieszkańcy dla Katowic).

Miasto przyjmie nowy plan dla obszaru ulicy Ceglanej. Będzie zabudowa mieszkaniowa i centrum hotelowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.