Dym z komina w Katowicach / fot. Erdem Yildiz
Reklama

Miasto będzie karać mieszkańców za swoją nieudolność? Ponad 6 tys. najemców lokali od miasta może zostać ukaranych w związku z uchwałą antysmogową. Radny zapytał o dane, a miasto ich udzieliło – ponad 6,6 tys. lokali miejskich już za dwa lata nie spełni wymagań uchwały antysmogowej. Z wyliczeń radnego wynika, że Katowice aby wymienić źródła ciepła na bardziej ekologiczne do 2022 roku, musiałyby wydać około 1,2 mld zł lub udawać, że problemu nie ma.

„Zwracam się z prośbą o wskazanie liczby lokali z zasobu miejskiego, których miasto jest właścicielem, współwłaścicielem, zarządcą lub lokale są w zarządzie tymczasowym miasta Katowice, które od 2022r. nie będą spełniać wymogu zapisów §8.2.a uchwały nr V/36/1/2017 tzw. Uchwały antysmogowej” – zapytał katowicki radny Dawid Durał (Mieszkańcy dla Katowic). Chodzi o urządzenia (m.in. piece), które 1 stycznia 2022 roku będą eksploatowane w sumie więcej niż przez 10 lat.

Reklama

Radnego zaskoczyła odpowiedź miasta.

„Odpowiedź troszkę zaskoczyła, bo sądziłem, że jest ich mniej, a mamy… uwaga 6662 lokale” – skwitował radny. Zapytał też, czy Straż Miejska w Katowicach od 1 stycznia 2022 roku będzie prowadziła w tych lokalach kontrole użytkowania systemów grzewczych i kto będzie płacił za mandaty. W końcu to lokale miejskie, które będzie kontrolowało de facto miasto.

„Straż Miejska w Katowicach realizuje kontrole określone w ustawie Prawo ochrony środowiska” – odpowiedział wiceprezydent Mariusz Skiba. – „Zgodnie z obowiązującymi przepisami jak również uwzględniając warunki indywidualnej odpowiedzialności za popełnienie wykroczenia, w przypadku przypisania winy za użytkowanie niedozwolonego źródła ciepła, odpowiedzialność za popełnione wykroczenie podlega osoba bezpośrednio użytkująca instalację” – dodał wiceprezydent.

Radny zaapelował do mieszkańców, którzy są najemcami lokali miejskich o wnioskowanie do miasta o wymianę źródła ciepła.

„Nie rozumiem dlaczego macie płacić za opieszałość miasta… Na złożenie wniosku zostało mało czasu. Zabezpieczcie się proszę dokumentami, że to nie Wasza zła wola, a wina miasta. Szkoda płacić, sprawy pewnie trafią do Sądów, warto mieć jakiś dokument” – apelował Dawid Durał.

Zapytaliśmy radnego skąd kwota 1,2 mld zł na wymianę źródeł ciepła w lokalach komunalnych w Katowicach. Jak wyliczył radny, 235 mln złotych to Program Gospodarki Niskoemisyjnej do 2027 r., a termomodernizacji wymaga 450 budynków należących do Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

„Średni koszt 2 mln złotych, a więc 900 mln” – obliczył Durał.

Uchwała antysmogowa do poprawki

Ratunkiem dla sytuacji mogą okazać się zmiany, które w uchwale antysmogowej chce wprowadzić Urząd Marszałkowski. Do końca października województwo prowadzi ewaluację wdrożonej uchwały. Mają pomóc w tym miasta w regionie – w tym Katowice.

Do wszystkich gmin województwa śląskiego wysłana zostanie ankieta badająca potrzeby samorządów w zakresie prowadzonych przez nich działań ograniczających emisję płynów i gazów do powietrza.

„Analiza tych potrzeb i dotychczasowych doświadczeń gmin może doprowadzić do wprowadzenia zmian w uchwale” – informowali urzędnicy marszałka.

33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w Polsce, z czego aż 10 leży na terenie województwa śląskiego. Uchwała antysmogowa ma pomóc zmienić tę sytuację. Wprowadza m.in. ograniczenia w zakresie spalania paliw oraz nakłada obowiązek wymiany pieców na bardziej ekologiczne.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.