Marszałek Jakub Chełstowski i wicemarszałek Izbela Domagała w trakcie briefingu prasowego / fot. Slaskie.pl

Miasta – w tym Katowice – powiedzą jak poprawić uchwałę antysmogową. Urząd Marszałkowski rozpoczyna proces ewaluacji wprowadzonej kilka lat temu uchwały antysmogowej, która wprowadza ograniczenia w zakresie spalania paliw oraz nakłada obowiązek wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Teraz dotychczasowe doświadczenia miast, mają pomóc zmienić uchwałę.

Do wszystkich gmin województwa śląskiego wysłana zostanie ankieta badająca potrzeby samorządów w zakresie prowadzonych przez nich działań ograniczających emisję płynów i gazów do powietrza.

„Analiza tych potrzeb i dotychczasowych doświadczeń gmin może doprowadzić do wprowadzenia zmian w uchwale, co ułatwi samorządowcom walkę ze smogiem. Istotne jest też zapewnienie funduszy niezbędnych do realizacji tych działań, przede wszystkim w ramach tworzonego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027” – informuje Sławomir Gruszka, z Urzędu Marszałkowskiego.

Wyniki ankiety pozwolą władzom województwa tak zaprogramować środki finansowe, aby nie zabrakło funduszy na proces poprawy jakości powietrza.

Dużo do zrobienia

W naszym regionie produkuje się 1/5 krajowej emisji zanieczyszczeń – mamy wysoki poziom urbanizacji i uprzemysłowienia. Zgodnie z przeprowadzonymi analizami przez urzędników marszałka, w  zakresie poprawy jakości powietrza w naszym regionie, działania naprawcze w głównej mierze powinny skupiać się na redukcji emisji z sektora komunalno-bytowego.

33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w Polsce, z czego aż 10 leży na terenie województwa śląskiego. Jednak żeby znacząco poprawić jakość powietrza w regionie, trzeba jeszcze sporo zrobić.

„Konsekwentnie od kilku lat realizowane są przedsięwzięcia, których efekty przyczyniają się między innymi do poprawy jego jakości. W czerwcu Sejmik przyjął Program ochrony powietrza dla województwa śląskiego, a we wrześniu zaktualizowano strategię rozwoju regionu do 2030 r. pod nazwą „Zielone Śląskie”. Oba dokumenty, wraz z realizowaną z powodzeniem od 3 lat uchwałą antysmogową wpisują się w cele transformacji energetycznej regionu, która trwa nieprzerwanie w różnej formule już od 30 lat” – mówi marszałek Jakub Chełstowski.

Ankiety do 30 października samorządy powinny wysłać nad adres powietrze@slaskie.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 + 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.