Radni KO chcą oddać pieszym i rowerzystom ulice w Katowicach. M.in. Warszawską, Mickiewicza, Sokolską i Słowackiego. Ich zdaniem to krok w dobrą stronę, a ograniczenia w poruszaniu się wywołane epidemią pokazały, że ulice w mieście nie muszą być oblegane przez samochody.

Katowiccy radni Koalicji Obywatelskiej Jarosław Makowski, Patryk Białas i Łukasz Borkowski wystąpili wspólnie do prezydenta Katowic z propozycją wprowadzenia ograniczenia ruchu samochodowego na rzecz pieszego i rowerowego w centrum Katowic.

„Ograniczenia związane ze stanem epidemii pokazały nam również zupełnie nową sytuację – niespotykany dotąd spadek natężenia ruchu drogowego. Centrum miasta na co dzień zalewane pod naporem przyjeżdżających pojazdów dziś jest niemal opustoszałe, a całe połacie ulic uwolnione. To dobry moment, by wprowadzić zmiany ograniczające ruch samochodowy na korzyść ruchu pieszego i rowerowego. Podobne działania podejmuje już wiele miast na świecie poszerzając chodniki i wprowadzając nowe drogi rowerowe oraz wyłączając ulice w całości lub części z ruchu samochodowego” – czytamy w interpelacji radnych.

Powstanie nowych dróg rowerowych i poszerzenie chodników miałoby według radnych pozytywnie wpłynąć na zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Katowic. Choćby przez utrzymanie odpowiedniego dystansu społecznego.

„W Katowicach zmiany powinny objąć w szczególności ulice położone w ścisłym centrum miasta – m.in. Warszawska, Mickiewicza, Sokolska, Słowackiego – przeznaczając je przede wszystkim dla pieszych, rowerzystów i transportu zbiorowego. Proponujemy również przeprowadzenie dokładnej analizy pod kątem wprowadzania zmian na tych wymienionych i pozostałych ulicach” – napisali radni do prezydenta.

Zdaniem rajców hierarchia ruchu w mieście powinna wyglądać następująco: „najpierw piesi, potem rowerzyści, dalej transport publiczny i wreszcie auta”.

Miasto pomimo upływu kilku tygodni, jeszcze nie ustosunkowało się do propozycji radnych.

6 KOMENTARZE

  1. Zeby nie skonczylo sie na wizjach i zeby to sie szybko spelnilo!!! Nie zapominajcie przy takich przebudowach o sadzeniu drzew!!!

  2. O wow, geniusze transportu. Wiadomo, że jak był lockdown jeździło o wiele mniej samochodów. Ale to nie jest na stałe.
    Ciekawe jak zwężą Sokolską, to dokąd będą korki sięgać 🙂
    Zresztą widać, że panowie radni są dobrzy do wniosków z d… byle szum był i artykuły. Próbowałem za pomocą jednego z nich coś załatwić dla miasta to było wieczne NIEDASIĘ – sam w końcu wszystko załatwiłem. No ale wiadomka, artykuł w prasie z tego by nie był.
    Słabo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.