CP Brynów / fot. WARBUD

10 tygodni utrudnień dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej w Katowicach. Niedogodności mają związek z budową Centrum Przesiadkowego Brynów i robotami wzdłuż ulicy Rzepakowej. Początek nowych utrudnień rusza 11 maja i potrwa przez 10 tygodni.

W ramach inwestycji powstaje nowy układ drogowy, który ma nadać priorytet komunikacji miejskiej. Zostanie również połączony z budowanym parkingiem i peronami autobusowymi oraz tramwajowymi.

“Przebudowany musi zostać także fragment ul. Rzepakowej, co wykonawca rozpoczął w marcu i będzie kontynuował przez najbliższe 10 tygodni w dwóch etapach. W związku z zakresem prac konieczne jest wprowadzenie czasowej organizacji ruchu w tym rejonie, która wprowadzi zmiany dla kierowców, pieszych, a także pasażerów komunikacji miejskiej” – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Reklama

Utrudnienia dla kierowców

CP Brynów / fot. WARBUD

Pierwszy etap prac przy ul. Rzepakowej będzie realizowany od 11 maja do 22 czerwca. W tym okresie zamknięta będzie jezdnia ulicy Rzepakowej w kierunku Ligoty oraz łącznika z ulicą Kościuszki.

“Ruch w kierunku Ligoty zostanie przełożony na jezdnię dla przeciwnego kierunku. Po jezdni w kierunku ulicy Kolejowej poruszać się będą pojazdy w obu kierunkach. Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulicy Rzepakowej z ulicą Jankego będzie wyłączona, a ruch odbywać będzie się na zasadach ogólnych” – wyjaśnia Artur Stelmach, kierownik budowy z firmy WARBUD.

Od 18 lipca ruszy drugi etap. Zamknięta zostanie druga jezdnia ul. Rzepakowej, tj. w kierunku ulicy Kolejowej. Ruch w kierunku ulicy Kolejowej zostanie przełożony na jezdnię dla przeciwnego kierunku.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Kolidujące z pracami tymczasowe przystanki autobusowe na ulicy Rzepakowej zostaną zlikwidowane, a ich funkcję przejmie tymczasowy przystanek autobusowy na ulicy Kościuszki p.n. „”Brynów Huberta” zlokalizowany w sąsiedztwie przystanku tramwajowego „Brynów Huberta”.

W związku z zakresem prac konieczne jest także wprowadzenia zmian w organizacji komunikacji miejskiej.

  • Przystanek końcowy/początkowy „Brynów Pętla” dla linii nr 13, 653, 688 i 937 zostanie zawieszony w obsłudze. W zamian zostanie wyznaczony tymczasowy przystanek „Brynów Huberta” zlokalizowany w ciągu ulicy Kościuszki w rejonie przystanku tramwajowego „Brynów Huberta”. Linia autobusowa nr 13, po obsłudze przystanku „Ligota Kolejowa LIBERO” zostanie skierowana ulicą Kościuszki, do przystanku „Brynów Huberta” zlokalizowanego w tymczasowym miejscu. Następnie pojedzie ulicą Kościuszki, z nawrotem w rejonie skrzyżowania z ulicą Rolną, z obsługą przystanku „Brynów Kościuszki”, który będzie przystankiem początkowym/końcowym dla przedmiotowej linii w kierunku Rudy Śląskiej.
  • Linie autobusowe nr 653 i 688 w kierunku Brynowa, po obsłudze przystanku „Ochojec Lechicka” zostaną skierowane ulicą Kościuszki, do przystanku „Brynów Huberta” zlokalizowanego w tymczasowym miejscu. Następnie pojadą ulicą Kościuszki, z nawrotem w rejonie skrzyżowania z ul. Rolną, z obsługą przystanku „Brynów Kościuszki”, który będzie przystankiem początkowym/końcowym w kierunku Tychów i Mikołowa.
  • Linia autobusowa nr 937 w kierunku Brynowa, po obsłudze przystanku „Ochojec Wapienna” zostanie skierowana ulicami: Kolejową, Kościuszki, do przystanku „Brynów Huberta” zlokalizowanego w tymczasowym miejscu. Następnie pojedzie ulicą Kościuszki z nawrotem w rejonie skrzyżowania z ul. Rolną, z obsługą przystanku „Brynów Kościuszki”, który będzie przystankiem początkowym/końcowym w kierunku Katowic Zarzecza.
  • Linia autobusowa nr 51 w kierunku centrum Katowic, po obsłudze przystanku „Ligota Dworzec PKP” zostanie skierowana ulicami: Kolejową, z obsługą przystanku „Ligota Kolejowa LIBERO”, Kościuszki, z obsługą przystanku „Brynów Huberta”, zlokalizowanego w tymczasowym miejscu. Na czas wprowadzonego objazdu przystanki autobusowe: „Ligota Rzeszótki” i „Ligota Kiepury” w kierunku centrum Katowic nie będą obsługiwane.
  • Linia autobusowa nr 296, w dni wolne od pracy, w kierunku Siemianowic, po obsłudze przystanku „Brynów Kościuszki”, zostanie skierowana ulicami : łącznikiem do ulicy Kościuszki, Kolejową, z nawrotem na rondzie w rejonie CH Libero, Kolejową, Kościuszki, do włączenia się na tymczasowym przystanku „Brynów Huberta”, w tymczasowej lokalizacji.
  • Linie autobusowe nr 9, 11, 296 (w dni robocze), 297, 297N i 689, w kierunku centrum Katowic, po obsłudze przystanku „Ochojec Wapienna” zostaną skierowane ulicami: Kolejową, Kościuszki do przystanku „Brynów Huberta” zlokalizowanego w tymczasowym miejscu.

“Przez cały czas trwania prac zostanie zapewniony bezpieczny ruch pieszych w obszarze robót, poprzez wygrodzenie tymczasowych ścieżek dla pieszych” – podkreśla kierownik budowy Artur Stelmach.

Dodatkowo mieszkańcy ulic Warzywnej, Żytniej i Siennej powinni zwrócić szczególną uwagę na zmieniającą się organizację ruchu, ze względu na wprowadzane zmiany w dojazdach do posesji.

Centrum przesiadkowe w Brynowie powstaje w rejonie istniejącej dziś pętli tramwajowej. Koszt inwestycji to 80 mln zł, obejmuje realizację infrastruktury dla potrzeb uzyskania funkcji przesiadkowych z autobusów na tramwaj oraz komunikacji indywidualnej na tramwaj w systemie Park&Ride oraz Bike&Ride w zakresie dojazdów do Centrum Katowic z południowej części miasta i subregionu. Zakończenie inwestycji Centrum Przesiadkowego „Brynów” zaplanowane jest na III kwartał tego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.