Od lewej: premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski / fot. Adam Guz / KPRM
Reklama

Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych obostrzeniach odnośnie naszego codziennego funkcjonowania. – Te środki mają nas doprowadzić do ograniczenia zasięgu pandemii – mówił Morawiecki. Wprowadzono m.in. godziny robienia zakupów tylko dla seniorów, ograniczono ilość osób przebywających w sklepach.

Należy zachować odległość 2 metrów od siebie w trakcie spaceru – z wyjątkiem dzieci poniżej 13 roku życia oraz niepełnosprawnych i wymagających opieki. Zakaz obejmuje rodziny.

Reklama

Osoby poniżej 18 roku życia nie mogą wychodzić same z domu bez osoby dorosłej.

Zakazano korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich, nie można też wchodzić do parków, bulwarów i korzystać ze skwerów oraz generalnie miejsc rekreacji.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu mają pozostać zamknięte.

Na jedną kasę w sklepie zakupy może robić maksymalnie 3 klientów. W przypadku 2 kas będzie to 6 osób. Na targach może przebywać maksymalnie do 3 osób na jedno stanowisko.

W sklepach trzeba będzie nosić rękawiczki.

W weekendy zamknięte mają być sklepy budowlane, a apteki, sklepy spożywcze i drogerie pozostaną otwarte.

Codziennie od 10.00-12.00 będą mogli korzystać ze sklepów, aptek i drogerii jedynie seniorzy po 60 roku życia.

Od 2 kwietnia wszystkie hotele i pensjonaty mają być zamknięte.

Samotne spacery są możliwe, odradza się uprawienie sportu. Poruszanie się samochodem jest możliwe tylko w konkretnym celu.

Na ulicach będzie więcej patroli policji.

Zaostrzono też warunki kwarantanny, teraz osoba jej poddana będzie musiała być odizolowana od rodziny, a jeżeli będzie odbywać kwarantannę w domu, to wszyscy domownicy też mają zostać jej poddani.

Za złamanie nowych zarządzeń grozi kara do 30 tys. zł.

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. „Poruszanie się samochodem jest możliwe tylko w konkretnym celu.” Mam pytania – czy celem konkretnym są: 1. utrzymanie odpowiedniego stanu naładowania akumulatora, jeśli właściciel samochodu nie dysponuje garażem i praktycznie jego doładowanie z prostownika wymagałoby wniesienia go do mieszkania na 4 piętrze bez windy. Wystarczyłoby co pewien czas uruchomić silnik na ok. 15 – 20 min. bez przemieszczania się, ale tego zabraniają inne przepisy. 2. umiejętności prowadzenia samochodu teoretycznie nie traci się przez długi czas, ale praktycznie przerwa 2 lub może więcej miesięczna nie jest korzystna i po takiej przerwie kierowca może poruszać się mniej bezpiecznie i/lub w sposób powodujący pewne utrudnienia dla innych użytkowników drogi. Czy zatem chęć pełnego zachowania swoich umiejętności też może być konkretnym celem poruszania się samochodem? Inne pytanie – jakim sposobem wyjście z domu tylko do blisko zaparkowanego samochodu i przejazd nim 50, 100 a może nawet 200km bez wysiadania gdziekolwiek, lub z wysiadaniem w miejscach całkowicie odludnych oraz powrót do domu zwiększa zagrożenie koronawirusem?

  2. […] Od 1 kwietnia do odwołania wprowadzono kolejne ograniczenia. Każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Oprócz tego zmienione są zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszona działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. W miejscach publicznych powinniśmy zachować 2 metry odstępu do siebie. Pobieganie czy wyjście na spacer są wykluczone. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 + 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.