Pomnik Jana III Sobieskiego / fot. Budujemy pomnik króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu / Facebook
Reklama

Co z obwoźnym pomnikiem Jana III Sobieskiego? Miasto odpowiedziało radnym Koalicji Obywatelskiej, którzy chcieli sprowadzenia pomnika do Katowic. Według rajców bezdomny pomnik mógłby stać na placu Wolności przez około 3 miesiące i poprawiać tym samym „atrakcyjność turystyczną” miasta. Z tym nie zgadzają się włodarze Katowic, którzy nie chcą w mieście pomnika, jeżdżącego po kraju na lawecie.

Pomnik kosztował 1,2 mln zł – budowano go głównie z środków prywatnych. Ma niemal 3 metry wysokości i prawie 8 długości. Pokazuje Jana III Sobieskiego z buławą w ręku skierowaną w kierunku natarcia. Radni KO chcieli, aby pojawił się w Katowicach

– Głęboko wierzymy, że podjęte przez Pana Prezydenta działania przyczynią się do pogłębienia wiedzy mieszkańców na temat kultury i historii Rzeczpospolitej Polskiej oraz podniesienia turystycznej atrakcyjności Katowic – stwierdzili radni Patryk Białas, Magdalena Wieczorek i Andrzej Warmuz w interpelacji.

Władze Katowic nie chcą pomnika

W sprawie sprowadzenia do miasta pomnika wypowiedział się w imieniu magistratu Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic. Władze miasta nie chcą go w Katowicach, ponieważ ten nie jest w ogóle związany z miastem.

– Rzeźba ta powstała z okazji 335. rocznicy odsieczy wiedeńskiej, z docelową lokalizacją na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu. Po zmianie decyzji tamtejszych władz miejsce jej osadzenia nie jest ustalone. Komitet Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w dalszym ciągu podejmuje działania, aby monument polskiego króla stanął w miejscu swego przeznaczenia, które według inicjatorów zamierzenia, jest jak najbardziej godne dla króla – tłumaczył wiceprezydent Mariusz Skiba. – Postać Jana III Sobieskiego nie jest historycznie związana z dziejami Katowic. Dlatego ustawienie pomnika na lawecie, w przypadkowych przestrzeniach, może powodować, że będzie on zatracał swoją funkcję, charakter oraz cel, dla którego został stworzony – dodał.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 + 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.