Marcin Krupa prezydent Katowic i Piotr Zaczkowski, dyrektor KMO / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Prezydent przedłużył kadencje kontrowersyjnemu dyrektorowi, który m.in. naruszył dyscyplinę finansów publicznych, a co do instytucji przez niego zarządzanej pojawiało się wiele pytań i kontrowersji – m.in. szkolenia na kilkaset tysięcy złotych, czy liczne wyjazdy zagraniczne jego już byłej zastępczyni. Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasto Ogrodów zostanie na stanowisku przez kolejnych 7 lat – tak zdecydował Marcin Krupa, prezydent Katowic. To najdłuższy możliwy okres. Wcześniej też powierzył stanowisko Zaczkowskiemu bez konkursu. Kilka lat temu do Stowarzyszenia Bona Fides dotarł mail wskazujący na pomoc Zaczkowskiego w pierwszej kampanii prezydenckiej Marcina Krupy, czemu Krupa zaprzeczył.

To była bardzo wyboista kadencja dyrektora Katowice Miasto Ogrodów. Po kontrolach radnych i materiałach ujawnianych przez InfoKatowice.pl (zresztą ciągle mamy sprawy w sądzie z KMO o dostęp do informacji publicznej) rysuje się nieciekawy obraz instytucji zarządzanej przez Piotra Zaczkowskiego. Wczoraj na sesji Rady Miasta Katowice, wiceprezydent Bogumił Sobula poinformował, że przedłużono dyrektorowi kadencję. O tym, że kolejnych 7 lat będzie kierował największą instytucją kultury w mieście zdecydował Marcin Krupa, prezydent Katowic, którego na sesji nie było.

Reklama

Budzące wątpliwości wydatki

KMO wydało w latach 2015-2016 na 30,5 dni szkoleń i coachingów w jednej firmie (Bogdan Szczesiak Studio PR) ponad 416 tys. zł. Również Katowice Miasto Ogrodów zleciło przygotowanie tzw. strategii muzycznej dla miasta. Zamówienie z wolnej ręki kosztowało 60 tys. euro i trafiło w ręce brytyjskiej firmy. Dokument nie rzucał na kolana, ale ostatecznie wobec dyrektora orzeczono naruszenie dyscypliny finansów publicznych, po zgłoszeniu sprawy przez Stowarzyszenie Bona Fides. Kolejną kontrowersyjną kwestią jest strona Katowicemusic.com, która kosztowała ponad 32 tys. zł – w tym ponad 13 tys. zapłacono jednej firmie za programowanie strony, a drugiej ponad 12 tys. zł za grafikę.

– Taki głupi przykład. Strona została wykonana za 30 tysięcy, a uzyskaliśmy informację, że można to zrobić za 4 – mówił w 2018 roku Dawid Durał, dziś radny miejski.

Strona przez długi czas też nie była uzupełniana, dopiero po materiale InfoKatowice.pl zaczęły się pojawiać na niej aktualne treści.

Wicedyrektor podróżowała

Była kadencja Zaczkowskiego to także odejście jego zastępczyni Tamary Kamińskiej, która podróżowała często i daleko po świecie na koszt instytucji – oczywiście w celach służbowych. Odwiedzała m.in. Australię, Amerykę, była na Jamajce, w Kanadzie, Republice Zielonego Przylądka czy Maroko.  Po naszych materiałach i ujawnieniu, że spora część jej wyjazdów odbywała się wspólnie z jednym z pracowników KMO oboje odeszli z instytucji.

Piotr Zaczkowski na nowego wicedyrektora powołał Marka Szulika, syna prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik.

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. Miejmy nadzieje ze pani Gardias zrobi jeszcze material o tym co sie dzieje w tym miescie wielkich wizualizacji bo przypuszczam ze tam jest niezly bajzel !!! W katowicach !!!

  2. Klika, kolesiostwo, zwykle zlodziejstwo… coz wiecej powiedzieć.
    Dobrze, ze ktos zaczął sie tym interesowac bo trzeba wyciagac takie przekręty na swiatło dzienne.
    Niech ludzie wiedzą, jak sie ich robi w trąbę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 − 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.