Od lewej marszałek Jakub Chełstowski, minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, i komisarz Elisa Ferreira / fot. InfoKatowice.pl

W kierunku zielonej gospodarki. Rozmawiają o miliardach potrzebnych do zmiany naszego regionu. Rezygnacji z węgla na rzecz zielonych metod pozyskiwania energii i przekształcenia naszego regionu z górniczego i gospodarki opartej na węglu, w innowacyjny i bardziej przyjazny dla środowiska.

To nie łatwa droga, a na szali leżą setki tysięcy miejsc pracy w sektorze górniczym i okołogórniczym.

Na dzisiejszym spotkaniu prasowym, które zwołano w trakcie jeszcze trwającej konferencji w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, marszałek Jakub Chełstowski podkreślił, że wizyta komisarz UE ds. spójności i reform, Elisa Ferreira to prawdziwy zaszczyt. Według marszałka wizyta pokazuje też, jak ważny dla Europy jest Śląsk.

Reklama

– Myślę, że bedzie dużo dobrych wniosków – powiedział Jakub Chełstowski. – Będziemy debatować o transformacji gospodarczej, transformacji energetycznej, o roli jaką ten proces wywrze w przyszłości – mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Elisa Ferreira mówiła o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) opiewającym na 7,5 mld euro. To właśnie z FST do naszego kraju może trafić 2 mld euro.

– Lubię przyjeżdżać do miejsc, które przechodzą przemiany – podkreśliła i zaznaczyła, że w Europie mamy długą tradycję adaptacji do zmian, które przynoszą zarówno szanse jak i zagrożenia. Chwalił region za dotychczasowe przemiany, ale podkreśliła, że nas na Śląsku jeszcze sporo pracy.

– Jesteśmy po to, aby pomagać i dzielić z wami zarówno sukcesy jak i problemy. Pracujemy razem, żeby zminimalizować skutki przemian dla sektora pracowniczego i mieszkańców – mówiła Elisa Ferreira. – Zmiany wchodzą w życie, problemem jest ich odpowiednie przeprowadzenie – dodała.

– Wyliczenia pokazują, że transformacja energetyczna do roku 2050 będzie kosztować prawie 500 mld euro – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister Funduszy i Polityki Regionalnej RP.

Właśnie dyskusja w ramach konferencji miała pokazać jak przeznaczone dla Polski 2 mld zł z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji najlepiej zainwestować.

– Dzisiaj jeszcze nie znamy skutków transformacji w przypadku osób, w przypadku likwidacji miejsc pracy. Dlatego tak istotne jest, żeby ze sobą rozmawiać i odnajdywać najlepsze projekty do realizacji – dodała minister Jarosińska-Jedynak.

– Zielona transformacja jest nieunikniona – mówi komisarz Elisa Ferreria.

1 Komentarz

  1. A wyrzynka zieleni i betonowanie każdego skrawka trwa w najlepsze! Później wydamy te miliony na doniczki, palmy itp., byle dla swoich…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 + 29 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.