Zakład MPGK przy ulicy Milowickiej / fot. Miastosmrodu.pl

Inwestycja za 120 mln zł utrudniła życie mieszkańcom Katowic. Dodatkowe 20 mln zł ma poprawić sytuację. Trwają przygotowania do budowy specjalnej hali, która zatrzyma smród z zakładu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach. Po kilku latach starań mieszkańców i mówienia, że miejski zakład to nie jest jedyny emitent uciążliwości zapachowych, miasto w końcu oficjalnie przyznało się i chce ruszyć z budową hermetycznej hali. Informację o postępach w pracach przesłano w środę do dziennikarzy, to nie przypadek. Dzisiaj rusza rozprawa odnośnie wstrzymania działalności zakładu MPGK. 

Smród, który dusi Dąbrówkę Małą czy sosnowieckie Milowice jest tak intensywny, że budzi w nocy, powoduje wymioty. Jedna z mieszkanek w rozmowie z nami przywoływała sytuację swojego psa, który z powodu odoru nie chciał wyjść na spacer. Po kilku latach starań mieszkańców, miasto w końcu przyznało się do emisji odoru. Prezydent Marcin Krupa zapowiedział budowę hali hermetyzującej proces dojrzewania kompostu.

Obecnie miasto jest na etapie ustalania lokalizacji dla inwestycji, jako inwestycji celu publicznego – zapewniali w komunikacie do mediów urzędnicy. Magistrat zapowiada, że będzie to hermetyczny obiekt i jeden z najnowocześniejszych w branży komunalnej w całym kraju. Inwestycja ma kosztować około 20 mln zł. W latach 2012-2018 przeznaczono na modernizację zakładu MPGK 120 mln zł.

– Hala to w tej chwili nasz priorytet i logiczna konsekwencja wieloletnich działań modernizujących zakład. Właśnie wystąpiliśmy z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego. Gotowy jest także szczegółowy program funkcjonalno-użytkowy, finalizujemy prace nad Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia, a postępowanie w kwestii decyzji środowiskowej jest w końcowej fazie. To oznacza, że znajdujemy się mniej więcej w połowie ścieżki i mamy za sobą dużą część formalności. Rok 2020 – to intensywne prace budowlane i montażowe oraz odbiory odpowiednich instytucji – wyjaśnia Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice.

Jak wynika z informacji przekazanych przez magistrat, powstanie szczelny obiekt wyposażony w profesjonalny system wentylacji i oczyszczania powietrza, płuczki wodne i chemiczne. Odpad (stabilizat) będzie dojrzewał w 10 żelbetowych, zamykanych pomieszczeniach. Każde posiadać będzie oddzielny wentylator napowietrzający, przyspieszający etap stabilizacji. Kolejny etap – przesiewania odpadu, także  odbywać się będzie w szczelnej hali.

Dotychczasowe próby zatrzymania uciążliwości odorowych, na które wydano około 2 mln zł (zakupiono specjalne armatki antyodorowe, izolowano stabilizat specjalnymi membranami) za wiele nie pomogły. Mieszkańcy ciągle narzekają na uciążliwości zapachowe.

Jak zaznacza miasto, z terenu zakładu wywieziono również około 13 tys. ton zmagazynowanego kompostu przeznaczonego na rekultywację składowiska.

Wstrzymać działanie zakładu

Mariusz Guzera, założyciel strony miastosmrodu.pl oraz Stowarzyszenia Miasto Bez Smrodu, w Studiu InfoKatowice.pl mówił kilka miesięcy temu o wniosku do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska odnośnie wstrzymania działalności zakładu MPGK przy ulicy Milowickiej, a docelowo jego zamknięciu.

– Nasz cel jest jasny, chcemy zamknąć ten zakład. W naszym odczuciu wszystkie działania, które odbyły się do dnia dzisiejszego, plus planowane działania nie przyniosą skutku całkowitego zniknięcia tego problemu z naszego życia. Ten problem istnieje, jest naprawdę można powiedzieć namacalny – mówił Mariusz Guzera.

12 i 13 grudnia, czyli dzisiaj i jutro odbędzie się rozprawa administracyjna w siedzibie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

– Przedmiotem rozprawy będzie wyjaśnienie okoliczności będących podstawą wstrzymania działalności kompostowni, zlokalizowanej przy ulicy Milowickiej 7A w Katowicach – poinformował Śląski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.