Protest przeciwko smogowi / fot. InfoKatowice.pl

Katowice najbardziej ekologicznym miastem w rankingu miesięcznika Forbes, który opublikował swóje zestawienia na 2019 rok. „Pierwsze w rankingu Katowice wyznaczają trendy zarówno pod względem skali działań, jak i zainwestowanych środków” – przekonują autorzy na Forbes.pl. Co ich przekonało do tego, żeby Katowice znalazły się na podium?

Po pierwsze pieniądze na walkę z „kopciuchami”. W 2018 roku miasto przeznaczyło na ten cel 9 mln zł, w tym roku ma być 14. Katowice też dopłacają gorzej sytuowanym do lepszej jakości paliwa opałowego.

Miasto szacowało, że z tej formy pomocy skorzysta 1638 rodzin, zarezerwowano kwotę 1,5 mln zł na ten cel. Jak wynika z odpowiedzi na zapytanie radnej Beaty Bali z Koalicji Obywatelskiej, w zeszłym roku ze wsparcia miasta skorzystało 1 363 rodziny, to jest w sumie 2 667 osób. Łącznie miasto na dopłaty do opału wydało ponad 1,2 mln zł. Spośród rodzin, które skorzystały z pomocy najwięcej znajduje się w Śródmieściu (277), następnie w Szopienicach-Burowcu (267) oraz Załężu (113 rodzin).

Reklama

Forbes docenił też Katowice za rodzący się w bólach system czujników jakości powietrza – w sumie 127 pojawiło się na terenie miasta – mierzą stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5. Kolejną rzeczą za jaką doceniono Katowice jest stworzenie Miejskiego Centrum Energii – punktu informacyjnego, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego w temacie wymiany źródeł ciepła, tego jak oszczędzać oraz jak starać się o wsparcie finansowe.

Za Katowicami w rankingu uplasowały się Kraków i Wrocław.

Mieszkańcy zdziwieni

– Zapraszam autorów raportu do południowych dzielnic w sezonie grzewczym…. Ten ranking to jest chyba jakiś żart – napisała jedna z mieszkanek na profilu miasta Katowice, gdzie udostępniono ranking. – Propaganda jak w Chinach. ASZ dziennik zaczyna być mało zaskakujący przy postach Katowice – oficjalny profil miasta – zakpił inny mieszkaniec. Generalnie specjalnie ciepło mieszkańcy – udzielający się na Facebooku –  nie przyjęli wyników rankingu.

Oczywiście zapytaliśmy w magistracie, czy udział w rankingu był płatny oraz poprosiliśmy o udostępnienie wszystkich faktur wystawionych na wydawcę Forbes – Ringer Axel Springer w przeciągu ostatnich 6 miesięcy.

Ewa Lipka z Urzędu Miasta Katowice poinformowała nas, że magistrat nie płacił za udział w rankingu. – Miasto Katowice nie wystawiało faktur na RINGIER AXEL SPRINGER POLSKA w okresie od stycznia do 12 czerwca 2019 roku – zapewniła nas rzeczniczka magistratu.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 + 6 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.