Reklama

Na sesji pytali prezydenta Katowic o Panteon Górnośląski. Radny nie chce “dotowania instytucji kościelnych”

Artur Maciaszczyk

Katedra / foto: Ewa Waszut
Reklama

Na sesji pytali prezydenta Katowic o Panteon Górnośląski. Wczorajsza sesja Rady Miasta Katowice nie należała do najłatwiejszych dla prezydenta Katowic. Pojawiły się pytania m.in. o Panteon Górnośląski, którego budowa w podziemiach Katedry Chrystusa Króla ma kosztować około 40 mln zł. To pomysł Archidiecezji Katowickiej. Nowa instytucja kultury ma być utrzymywana m.in. przez miasto Katowice, Urząd Marszałkowski i Ministerstwo Kultury.

Środki centralne mają posłużyć do budowy Panteonu – tak przynajmniej wynika z obecnych deklaracji. – Panteon Górnośląski ma upamiętniać najwybitniejsze postaci tego stulecia, różnych kultur i narodowości, które pracowały dla dobra tej ziemi– mówił jeszcze w marcu abp Wiktor Skworc.

Reklama


O szczegóły odnośnie współpracy w zakresie multimedialnej wystawy, która ma być gotowa w 2022 roku dopytywał na czwartkowej sesji Dawid Durał, radny Koalicji Obywatelskiej.

– W jakich kwotach będziemy partycypować w kosztach i czy my jako miasto Katowice będziemy ten Panteon utrzymywać. Mamy kilka muzeów w Katowicach, które świetnie funkcjonują, niestety są też jakieś tam ubytki budowlane i wydaje się, że powinniśmy w tym kierunku iść, a nie dotować instytucje kościelne – pytał radny Dawid Durał.

Prezydent na pytanie odpowiedział w sposób wymijający – przypominając, że zabierał głos w sprawie na poprzedniej sesji Rady Miasta Katowice. Wymienił też podmioty zaangażowane w utworzenie Panteonu.

Dalej o kwestie Panteonu dopytywał radny Jarosław Makowski. Chciał poznać więcej szczegółów na temat zobowiązań finansowych miasta. – W jakim udziale te cztery podmioty będą brać odpowiedzialność za powstanie tego nowego muzeum na terenie miasta Katowic, więc mam nadzieję, a tak argumentował pan prezydent na poprzedniej sesji, że dzisiaj poznamy szczegóły – mówił Jarosław Makowski. – Otwarcie to jest jedna rzecz, ale zapewnienie potem funkcjonowania, to jest druga rzecz – dodał.

Prezydent Katowic nawiązał do swojej wypowiedzi z poprzedniej sesji, gdzie mówił, że szczegóły odnośnie utrzymywania Panteonu Górnośląskiego określi umowa między zaangażowanymi podmiotami.

– Jest w trakcie przygotowania. Na tą chwilę jeszcze nie ma informacji i wiedzy w zakresie do kogo i w jakiej części będą należały jakie obowiązki – powiedział Marcin Krupa.

Adam Lejman-Gąska (KO) dopytywał prezydenta o osoby, które mają zostać upamiętnione w Panteonie Górnośląskim. – Pojawiły się niestety doniesienie medialne, że osoby zasłużone dla miasta jak np. pan Wilhelm Szewczyk mogą się w tym Panteonie nie pojawić.

– Byłbym ostatnią osobą, która by pakowała, przepraszam za kolokwializm, palce do decydowania o tym, kto w Panteonie ma być uwieczniony, kogo tam nie powinno być – stwierdził prezydent Marcin Krupa i zaznaczył, że wyboru będą dokonywali eksperci – m.in. naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego. – Nie ma tutaj na pewno żadnej kwestii sugerowania przekonaniami politycznymi, religijnymi – dodał.


Posłuchajcie, co mówił Marcin Krupa o wyborze osób do upamiętnienia w Panteonie:


Jak się dowiedzieliśmy w Archidiecezji Katowickiej, umowa określająca obowiązki – przede wszystkim te finansowe – poszczególnych partnerów ma zostać podpisana jeszcze w tym półroczu.

Reklama

4 KOMENTARZE

  1. Pomysł na sponsorowanie ich jest poniżej krytyki. Sami muszą o siebie dbać a nie paść się przez 1000 lat i narzucsć swoją wolę i politykę

  2. Świetnie – kościół dostanie kasę z budżetu Państwa czyli naszych podatków na remont piwnicy w Katedrze. Remont za 40 mln zł, a utrzymywać piwnicę będą też podatnicy, bo miasto i marszałek. Świetnie, bo mamy najwyraźniej nadmiar gotówki na instytucje kompletnie nie potrzebne…

    Za duże stężenie PiSu w PiSie.

  3. Czy nasze państwo i miasto jest JESZCZE ŚWIECKIE?
    gdzie rozdział kościoła od Państwa ?
    NIE PODOBA MI SIĘ DOTOWANIE INSTYTUCJI KOŚCIELNYCH

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 + 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php
Ładowanie