Piotr Zaczkowski w trakcie Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl

We wtorek odbyło się posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Katowice, w ramach której omawiano m.in. wyjazdy zagraniczne w 2018 roku pracowników  Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek. W tym ten ówczesnej wicedyrektor Tamary Kamińskiej, która pojechała na Jamajkę. KMO przedstawiło radnym szczegółową informację na temat wyjazdu, który kosztował prawie 10 tys. zł.

O tym, że największa instytucja kultury miasta Katowice wysłała radnym szczegółowe informacje na temat wyjazdu na Jamajkę, część radnych, która kontrolowała KMO dowiedziała się w trakcie komisji. Godzinę przed posiedzeniem informacje w tej sprawie otrzymał Krzysztof Kraus z Forum Samorządowego, który następnie po komisji rozesłał ją dalej.

Kamińska w lutym 2018 (14-21.02.2018) pojechała na Jamajkę. Wyjazd kosztował nieco ponad 9,7 tys. zł.  Było to „obowiązkowe spotkanie podsieci Miast Muzyki”, a rezultatem wyprawy na Jamajkę była: „decyzja o wymianie artystycznej między miastami muzyki w latach 2020-2022”. Taką informację otrzymali katowiccy radni przed komisją, w dodatkowych wyjaśnieniach instytucja rozpisała się na temat celów i efektów wyjazdu.

– Udział w spotkaniach Miast Kreatywnych jest obowiązkowe dla miast członkowskich w sieci. Oprócz omawiania wspólnej strategii rozwoju i promocji, spotkania umożliwiają nawiązywanie kontaktów i poznawanie lokalnych rynków. Spotkania odbywają się w różnych miastach sieci, zapewniając równoważną promocję każdemu z nich. Zaproszenie do udziału w spotkaniu miast kreatywnych na Jamajce wpłynął z jamajskiego Ministerstwa Kultury – wyjaśniał w informacji przedstawionej radnym Łukasz Kałębasiak z KMO. – Podczas spotkania Pani Tamara Kamińska omawiała m.in. plany dotyczące Annual Meeting w Katowicach i projektu Mix-the-city, udzieliła wywiadu dla krajowej rozgłośni radiowej, reprezentowała Katowice w czasie panelu organizowanego przez Uniwersytet Jamajski. Podjęto także decyzję o wymianie artystycznej  między miastami muzyki w latach 2020-2022 – dodał.

Wicedyrektor za dojazd na lotnisko w Warszawie i powrót otrzymała ponad 528 zł, jechała swoim samochodem.

– Pracownik zarówno przed wylotem na Jamajkę, jak i po powrocie miał zaplanowane w Warszawie spotkania m.in. w Ministerstwie Kultury. Skorzystanie z samochodu zapewniało możliwość sprawnej komunikacji w Warszawie pomiędzy spotkaniami – tłumaczył Kałębasiak.

Instytucja wykazała też poszczególne koszty wyjazdu:

„W przypadku podróży na Jamajkę, lokalne Ministerstwo Kultury uczestnikom zapewniało transport
z i na lotnisko oraz transporty lokalne w trakcie pobytu. W związku z powyższym koszty podróży zostały pomniejszone o przysługujące  pracownikowi ryczałty na te cele:

– ryczałty na dojazd z i na lotnisko –  41 euro

– ryczałty na przejazdy lokalne – 4,1 euro za każdy dzień pobytu.

Pozostałe koszty pokrywał pracodawca, a więc:

– dojazd z i na lotnisko w Warszawie (528,22zł) oraz należną dietę w podróży krajowej (15zł)

– bilet lotniczy – 5.079,03zł (wraz z prowizjami),

– zakwaterowanie – 905,50 USD

– diety na wyżywienie i wydatki miejscowe – 41 euro na dobę pomniejszone o otrzymane w hotelu śniadania o 15% za każde śniadanie”.

Obieżyświat

W 2017 roku pracownicy KMO odwiedzili takie kraje jak Maroko, Kanada, USA, Australia czy Republika Zielonego Przylądka. Najdrożej i najdalej wyjeżdżała Tamara Kamińska, zastępca dyrektora instytucji, często w towarzystwie innego pracownika Jana Oslislo.

Na 52 zagraniczne wyjazdy pracowników KMO w 2017 roku, aż 10 należało do wicedyrektor instytucji, która w podróży spędziła 44 dni. Połowa jej wyjazdów pokrywała się z wyjazdami, na których był właśnie wspomniany wcześniej Oslislo. Ten w podróży spędził w sumie 19 dni (był obecny tylko na wyjazdach, w których brała udział wicedyrektor instytucji – bywało, że brali w nich udział też inni pracownicy). Pod koniec roku Kamińska i Oslislo pojechali razem do Maroko. Więcej na temat wyjazdów w 2017 roku tutaj.

W 2018 roku było mniej wyjazdów zagranicznych, bo tylko 20. O różnicę w ilości wyjazdów pytał radny Jarosław Makowski (KO).

– Robocza odpowiedź jest dosyć prosta – tłumaczył dyrektor KMO, Piotr Zaczkowski. – W 2017 roku Katowice były organizatorem targów WOMEX, z tym też się wiązały pewne wyjazdy przygotowujące to wydarzenie – dodał.

Makowski wystąpił, aby w zaleceniach pokontrolnych do wyjazdów zagranicznych załączać program wyjazdu i harmonogram spotkań w jakich pracownik bierze udział.

– Tak żeby po prostu nikt nie miał kłopotów, że np. dwa dni mamy konferencję, a trzy dni mamy plażowanie – stwierdził. Radny chciał również, aby pracownicy robili notatki, które będą opisywały korzyści wynikające z poszczególnych wyjazdów.

– Ja nie mam obowiązku gromadzenia całej dokumentacji dotykającej wszystkich działań. Ja jako archiwista-masochista zapewniam, że w tych segregatorach posiadam wiele dokumentów, których nie mam obowiązku z natury rzeczy przechowywać.– powiedział Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasto Ogrodów.

Tamara Kamińska wraz z końcem września 2018 roku odeszła z Katowice Miasto Ogrodów. Stało się to kilka miesięcy po publikacji naszego pierwotnego materiału na temat wyjazdów zagranicznych.

9 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 + 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.