Mieszkańcy będą mogli dokładniej sprawdzać jak bardzo powietrze truje w Katowicach -zakończyła się instalacja 87 czujników i ponad setki ekranów, na których wyświetlany ma być stan powietrza w mieście. Gdy zatwierdzone zostanie ich prawidłowe działanie, to nowe czujniki pojawią się na mapie pokazującej stan jakości powietrza w mieście: powietrze.katowice.eu.

Czujniki powstały w ramach europejskiego projektu AWAIR, który koncentruje się na problematyce jakości powietrza na terenach miejskich Europy Środkowej oraz wpływu zanieczyszczeń powietrza na życie i zdrowie mieszkańców. Katowice pierwszy raz mówiły o nim w 2016 roku. Pierwsze czujniki dopiero pojawiły się w grudniu 2018.

W sumie Katowice będą miały 127 czujników zamontowanych na terenie całego miasta oraz 154 ekranów, na których będą prezentowane stężenia PM10, PM2.5, a także dane dotyczące wilgotności, temperatury i ciśnienia.

Wartość systemu to ponad 590 tys. zł. Informacje będą wyświetlane na specjalnych tablicach znajdujących się w instytucjach użyteczności publicznej.


Reklama

– W przyszłości dane z systemu AWAIR będziemy wykorzystywać do prognozowania jakości powietrza w Katowicach na kolejne dni wykorzystując KISMIA, co pozwoli nam działać z wyprzedzeniem. To będzie duża zmiana jakościowa w zarządzaniu miastem. Zamiast reagować na to, co dzieje się w danej chwili – czyli np. ostrzegać mieszkańców, że pojawił się smog, będziemy mogli to odpowiednio wcześniej zapowiedzieć i także zdefiniować geograficznie. Pamiętajmy, że na terenie Katowic występują różnice w stężeniach pyłów – w zależności od dzielnicy, czy też warunków pogodowych – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

W ramach międzynarodowego projektu o nazwie „AWAIR” miasto Katowice, wraz z partnerami z innych miast europejskich, otrzymało dofinansowanie zadania z programu „INTERREG EUROPA CENTRALNA”. Koszt realizacji projektu to ponad 290 tys. euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 + 30 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.