Katowice mogą przystąpić do Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia. Rada Seniorów Miasta Katowice zwróciła się w tej sprawie do Przewodniczącego Rady Miasta Macieja Biskupskiego, ten skierował sprawę do prezydenta Katowic. – To bardzo cenna inicjatywa, bo wyszła od samych seniorów – powiedział nam Biskupski.

Obecnie w Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu znajdują się cztery polskie miasta.

– Już sama aplikacja do tego projektu włączyłaby Katowice do prestiżowego grona, które może poszczycić się przyjazną polityką wobec ludzi starszych. Miasta, które stają się członkami globalnej sieci, mają bowiem możliwość korzystania z oznaczenia „Członka Globalnej Sieci Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu” – czytamy w piśmie skierowanym przez katowicką radę seniorów.

Reklama

Członkostwo umożliwia również kontakt z globalną siecią ekspertów w zakresie różnych aspektów starzenia się, w tym urzędników, kierowników projektów, naukowców i ludzi starszych, dostęp do najnowszych wiadomości i materiałów związanych z podnoszeniem jakości życia w miastach i gminach, projektów, spotkań oraz imprez. W końcu umożliwi również otrzymanie wsparcia w pracy nad opracowywaniem strategii działań oraz rozwojem i wdrażaniem rozwiązań dotyczących przystosowywania miast i gmin do potrzeb wszystkich grup wiekowych.

Cenna inicjatywa

– To bardzo cenna inicjatywa, bo wyszła od samych seniorów. Sprawę skierowałem do władz miasta – mówi nam Maciej Biskupski (Forum Samorządowe), Przewodniczący Rady Miasta Katowice.

W Radzie Seniorów w Katowicach panuje przekonanie, że Katowice już wiele zrobiły dla osób starszych, dlatego mają realną szansę na przystąpienie do sieci.

– W aplikacji muszą być podane informacje na temat programów, które są realizowane na rzecz seniorów, a także te które są planowane. Do całości musi być dołączony list prezydenta z aprobatą odnośnie starań włączenia Katowic do sieci – mówi Janina Piwowarczyk, przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Katowice.

Rozpatrzenie aplikacji zajmie około miesiąca. Oficjalna decyzja magistratu w tej sprawie pojawi się prawdopodobnie w lutym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 + 26 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.