Projekt do Budżetu Obywatelskiego w Katowicach mimo, że przegłosowany nigdy nie powstanie. Chodzi o wydanie monografii historycznej o osiedlu Tysiąclecia. Już w 2015 roku do Budżetu Obywatelskiego zgłoszono taki projekt, na który zagłosowali mieszkańcy. Okazało się, że autor zrezygnował z opracowania takiej książki, więc Wydział Kultury katowickiego magistratu odstąpił od realizacji tego projektu.

W ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 zostało zgłoszone i wybrane w głosowaniu mieszkańcu do realizacji zadanie pod nazwą: Monografia książkowo-albumowa pt. „Od osady Bederowiec i wioski Bedersdorf do Osiedla im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Katowicach”. Autor opracowania: dr Lech Szaraniec (historyk).

Projekt uzyskał wymaganą liczbę głosów, ale – jak się okazuje – nie zostanie zrealizowany. Interpelację w tej sprawie wystosowali do prezydenta Katowic radni miejscy Patrycja Grolik i Patryk Białas (KO). Zapytali czy władze miasta nadal planują wydanie monografii osiedla Tysiąclecia – a jeśli tak, to na jakim etapie są obecnie prace nad monografią oraz kto jest lub będzie jej autorem.

Reklama

W swojej interpelacji z grudnia ubiegłego roku radni zaznaczają, że:

Niestety do chwili obecnej książka nie powstała, co niepokoi mieszkańców osiedla Tysiąclecia. Warto zwrócić uwagę, że to mieszkańcy zaproponowali stworzenie takiej pozycji książkowej i sami wybrali ją w głosowaniu. W związku z powyższym konieczne i uzasadnione jest, by z tego projektu nie rezygnować oraz by taka monografia w końcu powstała.

Okazuje się jednak, że monografia nie powstanie, o czym poinformował urząd miejski. Prezydent Marcin Krupa wskazał, że w treści wniosku (podobnie jak w jego tytule) wnioskodawca zawarł informację o tym, kto ma być autorem monografii. Przez to zlecenie jej opracowania innej osobie – niż wskazana przez wnioskodawcę – było niemożliwe. Z przygotowania książki zrezygnował dr Lech Szaraniec. W związku z tym Wydział Kultury odstąpił od realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego.

– Środki przeznaczone na realizację tego projektu z Budżetu Obywatelskiego zostały zwrócone do puli dzielnicowej Osiedla Tysiąclecia edycji Budżetu Obywatelskiego 2018 i rozdysponowane w ramach głosowania mieszkańców na inne zadania z tej dzielnicy odpowiadające potrzebom jej mieszkańców – stwierdził Marcin Krupa.

2 KOMENTARZE

  1. A wnioskodawcy nie mogli zmienić autora? Ktoś ich pytał? urząd powinien działać na zasadzie pomocniczości (subsydiarności) – zasada mówiąca o tym, że każdy szczebel władzy powinien realizować tylko te zadania, które nie mogą być skutecznie zrealizowane przez szczebel niższy lub same jednostki działające w ramach społeczeństwa – czyli skoro obywatele rozwiązali by problem, to miasto powinno go zrealizować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 + 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.