Plac na Glanc przy ul. Lompy 9 / fot. KMO

Do końca stycznia przyjmują zgłoszenia na remonty placów w Katowicach.  Do tej pory – od 2013 roku – już dziewięć podwórek odżyło w ramach akcji Plac na Glanc. W tym roku rusza kolejny nabór do akcji prowadzonej przez Katowice Miasto Ogrodów.

Wypiękniały place przy domach w Śródmieściu, Załężu, Ligocie czy Zawodziu. Mieszkańcy domów, przy wybranym w konkursie podwórku, wraz z mieszkańcami, stworzyli projekt podwórka swoich marzeń podczas konsultacji z projektantami. Reszta należała już do firmy budowlanej.

Najnowsze podwórko zostało zrobione „na glanc” w Dąbrówce Małej, przy ul. Strzelców Bytomskich 13. a rozległym placu pojawiły się leżanki, oryginalne miejsce do siedzenia i dużo świeżej zieleni. ie zabrakło też atrakcji dla dzieci takich jak nowa piaskownica. Motywem przewodnim jest tam się kształt domu. Wiele elementów małej architektury układa się tam w charakterystyczny „domek”.

– Podwórze było pokaźnym placem wymagającym interwencji – przestrzeń należało uporządkować i nadać jej wyraźne funkcje. Biorąc pod uwagę potrzeby mieszkańców, w tym licznych dzieci, wyznaczyliśmy trzy strefy aktywności: plac zabaw, przestrzeń gospodarczą oraz wypoczynkową – mówią Anna Gajowiec i Maciej Warto, którzy zaprojektowali podwórko po konsultacjach z mieszkańcami.

Formularz zgłoszeniowy do edycji 2019 można pobrać ze strony miasto-ogrodow.eu. Wraz z jak najliczniejszą grupą sąsiadów trzeba opisać w nim m.in. stan podwórka i dotychczasowe działania na rzecz jego poprawy. Organizatorzy akcji spotkają się z mieszkańcami z pierwszej dziesiątki wybranych zgłoszeń, a następnie wybiorą finalistów. Jeśli na przeszkodzie nie staną kwestie formalne (np. nieuregulowaną własność podwórka), plac ze szczytu listy przejdzie transformację.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 6 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.