Plac na Glanc przy ul. Lompy 9 / fot. KMO
Reklama

Do końca stycznia przyjmują zgłoszenia na remonty placów w Katowicach.  Do tej pory – od 2013 roku – już dziewięć podwórek odżyło w ramach akcji Plac na Glanc. W tym roku rusza kolejny nabór do akcji prowadzonej przez Katowice Miasto Ogrodów.

Wypiękniały place przy domach w Śródmieściu, Załężu, Ligocie czy Zawodziu. Mieszkańcy domów, przy wybranym w konkursie podwórku, wraz z mieszkańcami, stworzyli projekt podwórka swoich marzeń podczas konsultacji z projektantami. Reszta należała już do firmy budowlanej.

Reklama

Najnowsze podwórko zostało zrobione „na glanc” w Dąbrówce Małej, przy ul. Strzelców Bytomskich 13. a rozległym placu pojawiły się leżanki, oryginalne miejsce do siedzenia i dużo świeżej zieleni. ie zabrakło też atrakcji dla dzieci takich jak nowa piaskownica. Motywem przewodnim jest tam się kształt domu. Wiele elementów małej architektury układa się tam w charakterystyczny „domek”.

– Podwórze było pokaźnym placem wymagającym interwencji – przestrzeń należało uporządkować i nadać jej wyraźne funkcje. Biorąc pod uwagę potrzeby mieszkańców, w tym licznych dzieci, wyznaczyliśmy trzy strefy aktywności: plac zabaw, przestrzeń gospodarczą oraz wypoczynkową – mówią Anna Gajowiec i Maciej Warto, którzy zaprojektowali podwórko po konsultacjach z mieszkańcami.

Formularz zgłoszeniowy do edycji 2019 można pobrać ze strony miasto-ogrodow.eu. Wraz z jak najliczniejszą grupą sąsiadów trzeba opisać w nim m.in. stan podwórka i dotychczasowe działania na rzecz jego poprawy. Organizatorzy akcji spotkają się z mieszkańcami z pierwszej dziesiątki wybranych zgłoszeń, a następnie wybiorą finalistów. Jeśli na przeszkodzie nie staną kwestie formalne (np. nieuregulowaną własność podwórka), plac ze szczytu listy przejdzie transformację.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 + 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.