Dron / fot. UM Katowice

Tragiczna jakość powietrza w Katowicach, lepiej nie wychodzić z domu i zrezygnować z uprawiania sportu na wolnym powietrzu. Kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze też powinny zostać w pomieszczeniach zamkniętych, bo powietrze dzisiaj z rana truje. To właśnie paleniska domowe kontroluje dron, którego jak się okazuje miasto nie kupi, woli taki sprzęt wypożyczać. Przynajmniej tak wynika z analizy przedstawionej przez magistrat. Powodem jest m.in. odpowiedzialność za szkody, które maszyna może wyrządzić.

Już mieszkańcy przyzwyczaili się do tego, że Straż Miejska przy pomocy drona kontroluje jakość dymu wydobywającego się z kominów. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Urząd Miasta Katowice, wynajęcie drona jest bardziej korzystne niż jego zakup.

Reklama

– Koszt zakupu drona to 185 300 zł. W przypadku wynajmu powyższa kwota zapewnia 289 godzin lotu. Przy 2 godz. lotu powierzchnia kontroli wynosi ok. 1 km kw. Oznacza to, że przy wynajmie usługi można wykonać działania kontrolne na powierzchni 144,5 km kw. – stwierdził Mirosław Cygan, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, w piśmie do jednego z mieszkańców, który dopytywał o drona.

Miasto argumentuje, że nie musi się martwić o usterki techniczne wynajętego drona, gdy ten się zepsuje, to właściciel musi dostarczyć sprawne urządzenie, miasto nie ponosi też kosztów ubezpieczenia urządzenia oraz odszkodowania w przypadku uszkodzenia jakiegokolwiek mienia i odpowiedzialności cywilno-prawnej, gdy szkodę wyrządzi operator drona.

Urzędnicy podkreślili, że: „wykonanie pomiaru z smugi dymu 35 kilogramowym dronem wymaga zbliżenia się na odległość 70-100 cm do komina i wiąże się z dużym ryzykiem kolizji”. Miasto ma też uniknąć po przez wynajem, ewentualnej odpowiedzialności karnej, gdyby dron spadł na mienie dużej wartości lub zrobił komuś krzywdę.

Magistrat podkreśla również, że w obecnym stanie prawnym, każdy lot kontrolny dronem wymaga zgody Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Zakup urządzenia otrzymał także negatywną opinię Komendanta Straży Miejskiej w Katowicach.

Dron w akcji / fot. Straż Miejska Katowice

Od niedawna Straż Miejska ma większe możliwości karania za nieprawidłowe palenie w piecach. W województwie śląskim uchwała antysmogowa weszła w życie 1 września 2017 roku, strażnicy w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości mogli przekazać sprawę do policji lub złożyć wniosek do sądu o ukaranie. Strażnicy mogli jedynie wystawić mandat w przypadku spalania odpadów w piecach i kotłach domowych oraz na powierzchni ziemi czyli tylko w razie przyłapania na gorącym uczynku osób spalających odpady. Obecnie straż gminna może ukarać za:

  • stosowanie jednego z paliw wymienionych w uchwale, tj. mułów i flotokoncentratów, węgla brunatnego, niskiej jakości miału, mokrego drewna (szczegóły: załączona uchwała antysmogowa);
  • ogrzewanie budynku urządzeniem niespełniającym wymogów uchwały, którego eksploatacja rozpoczęła się po 1 września 2017 roku, czyli np. zamontowanie i używanie kotła pozaklasowego czy pieca innego niż ekoprojekt (dotyczy np. tradycyjnych pieców kaflowych);
  • palenie odpadów w kominku, piecu, kotle;
  • palenie odpadów na powierzchni ziemi.

 

Reklama

5 KOMENTARZE

  1. Ciekawe co na to urząd lotnictwa cywilnego. Prezepis mowi wyraźnie że taki dron nie moze latac w odleglosci nie mneijszej niz 30 m od domu w terenie zabudowanym. Ciekawe kto pojdzie siedziec zycze milego dnia

    • gzres: w artykule jest informacja “Magistrat podkreśla również, że w obecnym stanie prawnym, każdy lot kontrolny dronem wymaga zgody Urzędu Lotnictwa Cywilnego.”

  2. 🙂 czyli co? instalujemy “anteno-druciki” na koninie o wysokości 1,5 [m] w ilości sztuk 8 i dron nie ma jak podlecieć na “wymaganą odległość aby “wiarygodnie” dokonać pomiaru 😉

  3. Czy pilniejszym zakupem jest inwestycja typu “obora” na rynku I INNE ostatnie GENIALNE pomysły ? Czystość powietrza w mieście interesuje bardziej urzędników z Europy niż naszych WYBRAŃCÓW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 + 13 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.