Budowa Nowego Nikiszowca / fot. UM Katowice
Reklama

W Katowicach powstaje ponad 1000 mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Aktualnie rusza ankieta dla osób zainteresowanych mieszkaniami na Nowym Nikiszowcu. Trzeba ją wypełnić do końca bieżącego roku – w sumie dostępnych tam będzie 513 lokali. 

Mieszkania mają być cenowo przystępne dla wynajmujących, mają też dawać możliwość dojścia do własności lokalu. Grunty na budowę Mieszkania Plus na Mrówczej Górce przekazało miasto Katowice, natomiast inwestycję finansuje BGK Nieruchomości S.A.

Reklama

– Katowice przyciągają nowych mieszkańców wysoką jakością życia i atrakcyjnymi miejscami pracy. Uzupełnieniem tego musi być dobra oferta mieszkaniowa, która dzięki programowi Mieszkanie Plus powiększy się łącznie o około 1000 mieszkań – w dwóch lokalizacjach. Dlatego cieszę się, że to właśnie w stolicy metropolii tak wiele osób znajdzie nowe lokum. Mieszkanie Plus to rozwiązanie atrakcyjne dla obecnych i przyszłych mieszkańców naszego miasta, dla młodych ludzi, dla rodzin. Program będzie impulsem dla osób, które już wybrały Katowice jako miejsce pracy – by tutaj także zamieszkały, założyły rodziny, wychowywały dzieci – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Program jest skierowany do osób, których sytuacja finansowa uniemożliwia zakup mieszkania lub uzyskanie kredytu. Wszystkie osoby chętne do zamieszkania w „Nowym Nikiszowcu” mogą wypełnić do 31 grudnia 2018 roku elektroniczną ankietę, która jest dostępna na stronie www.tbs.katowice.pl.

W przypadku braku możliwości wypełnienia „Ankiety” elektronicznie, można skorzystać z punktu konsultacyjnego znajdującego się w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Katowice przy ul. Rynek 1. Złożenie wstępnej Ankiety gwarantować będzie uzyskanie dodatkowych punktów na etapie właściwego naboru. Szczegółowe kryteria naboru do programu Mieszkanie Plus zostaną ustalone uchwałą Rady Miasta. Planowany termin składania wniosków to IV kwartał 2019 r.

– O mieszkanie mogą ubiegać się wszyscy, którzy spełniają warunki ustawowe i mogą regularnie płacić czynsz (posiadają zdolność czynszową) za wynajem mieszkania lub wynajem z opcją dojścia do własności. Zdolność czynszowa określa możliwości finansowe rodziny pod kątem terminowego opłacania czynszu za mieszkanie o określonym metrażu – wyjaśnia Janusz Olesiński, prezes Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Zdolność czynszowa jest badana w oparciu o dochody netto pomniejszone o wydatki rodziny, uwzględniając również przyszłą umowę najmu. Na zdolność czynszową pozytywnie wpływają świadczenia wynikające m.in. z liczby dzieci w gospodarstwie domowym (Program Rodzina 500+).

Nawet 15 lat dopłat

Program przewiduje także dopłaty, o które będą mogli ubiegać się najemcy spełniający warunki ustawowe (dochodowe, majątkowe, związane z użytkowaniem mieszkania) oraz mający zdolność czynszową, tzn. są w stanie terminowo uiszczać opłaty wynikające z umowy najmu.

– O dopłaty będzie mógł ubiegać się zarówno najemca, który zdecyduje się tylko na długoterminowy wynajem lokalu, jak i ten, który podpisze umowę najmu z opcją dojścia do własności. Dopłaty będą przysługiwać maksymalnie na okres 15 lat – informuje katowicki magistrat.

Najemcy będą podlegali corocznej weryfikacji, czy nadal spełniają warunki do ich otrzymywania. Wysokość dopłat jest zróżnicowana w zależności od trzech czynników. Ilości osób w gospodarstwie domowym, dochodu na osobę (netto) oraz zajmowanej powierzchni mieszkania, np. 3 osobowe gospodarstwo domowe z 1 dzieckiem, dochodami na poziomie 3600 zł netto i powierzchnią mieszkania min. 50 m2 otrzyma dopłatę w wysokości 326 zł. Szczegółowy kalkulator dopłat jeszcze w tym miesiącu będzie dostępny na stronie www.tbs.katowice.pl lub informacje można uzyskać w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Katowice przy ul. Rynek 1.

513 mieszkań na Nowym Nikiszowcu

Osiedle położone w spokojnej okolicy poza centrum w sąsiedztwie zabytkowej dzielnicy Katowic Nikiszowiec, przy ul. Górniczego Dorobku jest częścią ogólnopolskiego programu Mieszkanie Plus. Projekt harmonijnie wpisuje się w otoczenie i zakłada powstanie zabudowy o tradycyjnej formie kwartałowej z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. Inwestycja to 513 komfortowych i funkcjonalnych mieszkań, usytuowanych w budynkach segmentowych o ceglanym kolorze elewacji, która doskonale oddaje charakter Nikiszowca. Na osiedlu znajdują się budynki od 4 do 7 kondygnacji.

– Mieszkania zostaną wykończone – na podłogach pokoi i przedpokoju pojawią się panele, łazienka wyłożona zostanie kafelkami i wyposażona w tzw. biały montaż. Ściany mieszkań będą pomalowane białą farbą, będą także wstawione drzwi wewnętrzne – prezes Janusz Olesiński i dodaje, że na terenie osiedla przewidziano 572 miejsca postojowe dla samochodów, w tym 16 dla osób niepełnosprawnych. Znajdzie się miejsce dla 12 lokali usługowych na parterach budynków, a także 3 place zabaw dla dzieci.

Koszty jakie będzie ponosił lokator uzależnione są od zawartej umowy. Stawka bazowa czynszu dla umowy najmu bez dojścia do własności to ok. 19,50 zł/m2 plus opłata administracyjna (koszty utrzymania eksploatacji, fundusz remontowy, administrowanie nieruchomością) ok. 5,50 zł/m2. Natomiast stawka czynszu dla umowy najmu z dojściem do własności to ok. 27 zł/ m2. Stawki czynszu będą zróżnicowane wg wielkości mieszkań tj. im większy lokal tym mniejsza stawka czynszu.

Istotna dla komfortu mieszkańców jest bliskość osi komunikacyjnych. W odległości ok. 2 km znajduje się Droga Krajowa numer 79, a w odległości 6 km – autostrada A4. W odległości 6 km znajduje się droga ekspresowa S86. Ponadto w II kwartale 2019 roku planowane jest rozpoczęcie budowy drogi, która od północy będzie graniczyła z osiedlem przy ul. Górniczego Dorobku. Budowa ma się zakończyć w II kwartale 2020 roku.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 + 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.