Za nami konwencja wyborcza Forum Samorządowego i Marcin Krupa. Prezydent Katowic zaprezentował kolejnych 10 punktów nowej umowy z mieszkańcami. Działania miasta chwalił m.in. Piotr Uszok, a także inni przedstawiciele komitetu honorowego, który popiera ubiegającego się o reelekcję Krupę.

Raper Miuosh mówił o transformacji Katowic i tym jak dobrze obecnie dzieje się w mieście.

– Kiedy mówię, że jestem z Katowic, to wygląda trochę inaczej niż 12 lat temu. 12 lat temu wszyscy zastanawiali się, czy będę mieć jakąś następną szansę przeżyć, gdy przejdę przez dworzec, albo czy w ogóle zdaje sobie sprawę z tego, że to miasto jest takie trochę niebezpieczne – mówił Miłosz „Miuosh” Borycki. Podkreślił, że Katowice przeszły prawdziwą transformację, mówił o „wybitnie pięknym i wspaniale funkcjonującym” mieście. – Cieszę się, że mogę z tym miastem razem rosnąć – dodał.

Pochwał Marcinowi Krupie nie szczędził też jego poprzednik – Piotr Uszok, który podkreślał, że zmiana prezydenta nie byłaby dobra, w związku z realizowanymi inwestycjami i działaniami miasta, które wykraczają poza okres jednej kadencji.

– Mamy oczywiście różnych kontrkandydatów i trzeba sobie zadać pytanie, czy te nowe osoby, pewnie szacowne, zamierzają coś wnieść nowego. Być może zrezygnować z tych zadań, jeżeli nie, jeżeli chcą kontynuować, to pytanie kto to zrobi lepiej? Czy osoba, która to przygotowała, realizuje i chce dokończyć – mówił Piotr Uszok. Były prezydent Katowic przypomniał, że w tym roku w Katowicach odbędzie się Szczyt Klimatyczny, praktyczne kilka tygodni po wyborach. – Co? Chcemy zmieniać organizatora? – dodał Uszok.

Bezpartyjność kandydata

Prezydent Marcin Krupa natomiast mówił o sile Forum Samorządowego, którą jest niezależność od partii politycznych.

-Naszą wartością i siłą od wielu, wielu lat jest to, że jesteśmy bezpartyjni – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Od ponad 20 lat w Katowicach wybierani są bezpartyjni prezydenci, to jest wielka wartość, bo pozwala na możliwość działania ponad wszelkimi podziałami. Pozwala pójść na wprost – dodał.

Prezydent Marcin Krupa chwalił bezpartyjne listy Forum Samorządowego i Marcin Krupa oraz swoje wykonanie 10 punktów tzw. jednostronnej „umowy z mieszkańcami”. Chodzi o rzeczy, które Marcin Krupa jeszcze jako kandydat obiecał wykonać. – Pokazałem, że warto mi zaufać i że dotrzymuje słowa – podkreślił Krupa. Załamującym się głosem podziękował swoim rodzicom. – Dotrzymywanie słowa, to wyniosłem z domu – powiedział.

10 punktów nowej umowy

Krupa przedstawił nową umowę z mieszkańcami. To kolejne 10 punktów, które jego zdaniem będzie można zrealizować.

  1. Transport – taniej, szybciej nowe połączenia (budowa zachodniej obwodnicy miasta, przedłużenie ulicy Bocheńskiego do ulicy Kościuszki. Budowa parkingu wielopoziomowego w centrum Katowic, wprowadzenie nowej preferencyjnej polityki parkingowej dla mieszkańców. 150 stacji rowerowych i ponad tysiąc rowerów, rozbudowa centrów przesiadkowych. Rozwiązanie problemu korków na południu Katowic).
  2. Zieleń na wyciągnięcie ręki w każdej dzielnicy (budowa Doliny 5 Stawów na północy – Borki, Morawa i stawy Hubertus, powstanie trzech nowych parków na terenie Katowic – na tzw. Normie, osiedlu Witosa, oraz w dolinie Ślepiotki na pograniczu Piotrowic i Ochojca)
  3. Sport i edukacja dla dobrego startu naszych dzieci (darmowe zajęcia z pływania dla dzieci od klas 3, powstanie Szkoły Mistrzostwa Sportowego, a także powstanie klas rozszerzonych w szkołach – z matematyki, robotyki i muzyki)
  4. Tu opłaca się mieszkać i meldować (wzrost budżetu obywatelskiego do 30 mln zł, a także karta mieszkańca z licznymi zniżkami na ofertę miejskich instytucji, parkingi. Program ma być poszerzany. Większy dostęp do mieszkań komunalnych i mieszkań za remont)
  5. Katowice miasto dla NGO (dostęp do kamienicy na ulicy Młyńskiej 9, a także stworzenie systemu grantów)
  6. Młodzi duchem – Katowice 60+ (10 mln zł na profilaktykę zdrowotną dla seniorów, wprowadzenie „złotej rączki” – fachowca, który za darmo 3 razy do roku będzie dostępny dla każdego z seniorów, wprowadzenie tzw. srebrnej gospodarki – kumulowania ofert pracy dla seniorów).
  7. Zdrowe i sprawne Katowice (budowa stadionu miejskiego, udowa kompleksu przy ul. Asnyka, a także tani dostęp do basenu – 8 zł za godzinę dla osób z kartą mieszkańca, 16 zł dla osób, które kart nie mają).
  8. Ekologiczna r/ewolucja (po wymianie źródeł ciepła, miasto dopłaci przez rok połowę do kosztów ogrzewania).
  9. Miasto z Kulturą (powstanie Centrum Edukacji Muzycznej im. Wojciecha Kilara – w domu artysty, w Bogucicach powstanie Muzeum im. Jerzego Kukuczki, natomiast na osiedlu Witosa i Paderewskiego powstaną domy kultury. Krupa chce wprowadzić również Teatrogranty).
  10. Katowice – kopalnia startupów (konkurs co roku z pulą miliona złotych dla startupów, które rozpoczną działalność w mieście)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 + 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.