Konferencja prasowa odnośnie produkcji filmowej Brigitte Bardot cudowna/ fot. UM Katowice
Reklama

W Katowicach kręcą film w reżyserii Lecha Majewskiego pt.”Brigitte Bardot cudowna”. To adaptacja powieści napisanej przez reżysera. Miasto zaangażowało się kwotą 1,5 mln zł w produkcję, dzięki której Katowice będą promowały się w Polsce jak i poza granicami kraju. Film osadzony jest w czasach PRL-u. 

– Tym razem przestrzeń Katowic staje się scenografią filmową w produkcji w reżyserii Lecha Majewskiego, który co bardzo mnie cieszy, już po raz kolejny realizuje w naszym mieście – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Reklama

Jak podają katowiccy urzędnicy, sam film to zapis „pogmatwanej, ironicznie rozbitej świadomości tamtej epoki, pomiędzy cudownym i nieziszczalnym pragnieniem Innego Życia a upokarzającą, miałką codziennością”.

– Film to adaptacja mojej powieści, którą pisałem przez kilkanaście lat na emigracji. Jest to najważniejsza książka w moim życiu, ponieważ rozlicza się z moją młodością, dzieciństwem oraz tym czym była dla mnie Polska i Katowice – tłumaczy Lech Majewski, reżyser.

„Brigitte Bardot cudowna” to historia oparta na motywach podróży Telemacha w poszukiwaniu ojca, podobnie jak i u Homera pełna spotkań z postaciami mitycznymi, znajdując analogie w mitologii współczesnej kultury masowej i politycznej.

Plan filmowy / fot. UM Katowice

Akcja filmu toczy się w połowie XX wieku w Polsce Ludowej. Główny bohater, Adam, mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama bronił Albionu jako pilot II Wojny Światowej i słuch o nim zaginął. Nie wiadomo czy pozostał w Anglii, czy wrócił do kraju i ukrywa się, by uniknąć prześladowań. Przychodzą od niego paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy nie widział swojego ojca, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny. W szkole bezustannie marzy, że któregoś dnia ojciec wyląduje na zakurzonym boisku w swoim Spitfajerze i wznieci tuman pyłu, z którego wyłoni się żywy, bohaterski i wspaniały.

Poprzez wizytę w kinie Rialto w Katowicach – na filmie poruszającym temat Odysei w „Pogardzie” Godarda – bohater dostaje się do buduaru Brigitte Bardot, a stamtąd do Hotelu zamieszkałego przez postacie zarówno z jego rzeczywistego jak i wewnętrznego życia. Obok siebie koegzystują tam Liz Taylor, Marlon Brando i kumple z klasy; Cezanne, Belmondo i ubecy; Bitlesi, Picasso i Wirski, sadystyczny nauczyciel muzyki… Ten Hotel zbudowany z wyobrażeń i snów ma nieskończoną ilość pokoi, korytarzy i drzwi, a niektóre z nich prowadzą do Anglii, do Wenecji, a nawet na Syberię. Są tam też podziemne rzeki i kanały, tajemniczy Ogród i Biblioteka, w której można przeczytać własne, dosłownie sprzed chwili, myśli.

W filmie pojawią się znani aktorzy, tacy jak Magdalena Różdżka i Andrzej Grabowski. – To jest bardzo ciekawa propozycja scenariuszowa, która będzie podbita jeszcze ciekawszą realizacją w co nie mam wątpliwości powołując się na poprzednie dzieła reżysera, nie tylko na niwie filmu, ale także literatury, czy malarstwa – mówi Andrzej Grabowski, aktor.

Promocja filmu obejmie nie tylko rynek krajowy, ale również rynki zagraniczne. Producenci zapowiedzieli jego prezentację w 2019 roku podczas licznych festiwali filmowych w kraju i za granicą.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
9 + 24 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.