Marcin Krupa, Maciej Biskupski i Damian Stępień podczas spotkania z dziennikarzami / fot. UM Katowice

Przed wyborami ruszy warta miliony rewitalizacja parku w Katowicach. Inwestycja ma w sumie pochłonąć ponad 6 mln zł. Prace na terenie Parku Boguckiego mają ruszyć pod koniec sierpnia zapowiedział prezydent Katowic Marcin Krupa, w towarzystwie swoich radnych – Macieja Biskupskiego i Damiana Stępnia z Forum Samorządowego.

Miastu udało się pozyskać na inwestycję pieniądze z Unii Europejskiej. W sumie 5,04 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

– Zdecydowaliśmy się na realizację tego projektu z trzech powodów. Po pierwsze chcemy, by w Katowicach powstało kolejne zielone miejsce spotkań, w którym okoliczni mieszkańcy będą mogli aktywnie i rodzinnie spędzać czas wolny oraz aktywizować się w ramach organizowanych tu wydarzeń sportowych czy kulturalnych. Po drugie park Bogucki graniczy ze strefą kultury, która jest od kilku lat uznawana za wizytówkę Katowic i gromadzi corocznie setki tysięcy katowiczan i gości z całej Polski i zagranicy. Park Bogucki będzie więc zielonym i nowoczesnym domknięciem strefy kultury od strony wschodniej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Po trzecie kładziemy duży nacisk na rewitalizację społeczną i urbanistyczną zdegradowanych terenów poprzemysłowych. Wszystko to służy nadrzędnemu celowi, jakim jest stała poprawa jakości życia katowiczan – dodaje prezydent.

Zdegradowane Katowice

W zeszłym roku pisaliśmy o Lokalnym Programie Rewitalizacji na lata 2016-2022. W programie określono  tzw. obszary zdegradowane na terenie Katowic. Chodzi o 10 jednostek pomocniczych stanowiących 25 procent obszaru miasta, w których mieszka 44 procent mieszkańców Katowic. W programie wskazano Śródmieście, Zawodzie, Załęże, Dąb, Wełnowiec-Józefowiec, Koszutka, Bogucice, Dąbrówka Mała, Szopienice-Burowiec oraz Janów-Nikiszowiec. W sumie w zdegradowanych dzielnicach mieszka ponad 128 tys. osób.

Inwestycja realizowana w Parku Boguckim na blisko 40 tysiącach m2 obejmie m.in. wykonanie nowych chodników, sieci kanalizacyjnej i elementów małej architektury, stojaków rowerowych, zagospodarowanie i pielęgnację zieleni, montaż nowego oświetlenia i toalety, wykonanie tablic informacyjnych i tablic pamiątkowych.

– W ramach rewitalizacji parku zostanie zmodernizowany i rozbudowany plac zabaw, powstaną ścieżka sensoryczna i mini-zielnik dla dzieci oraz trawiaste tarasy. Dorośli będą mogli poćwiczyć na siłowni na świeżym powietrzu,  szachiści – pograć w plenerze, a właściciele psów wyprowadzić swoje czworonogi na specjalny wybieg.  Rozebrana zostanie istniejąca scena tzw. muszla, a w zamian w parku znajdzie się miejsce na plac pod scenę mobilną oraz widownię. Ciekawostką jest fakt, że pod ziemią powstanie zbiornik na deszczówkę, która będzie wykorzystywana do nawadniania parku – mówi Magdalena Biela, zastępca dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Cała inwestycja ma być gotowa do lipca 2019 roku. W tym roku zostaną wykonane prace związane z budową wodociągu, kanalizacji i oświetlenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 − 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.