Marek Chmieliński i Józef Zawadzki / Sesja Rady Miasta Katowice / fot. Erdem Yildiz

Radny chce interwencji prezydenta Katowic w Budapeszcie. Radny miejski Józef Zawadzki chce, aby Marcin Krupa interweniował w sprawie zdewastowanej tablicy, poświęconej Henrykowi Sławikowi. Tablicę w 2015 roku odsłonięto w stolicy Węgier. O dewastacji poinformowali przedstawiciele Śląskiej Izby Lekarskiej.

Tablicę odsłonięto w 2015 roku w Budapeszcie. W uroczystościach, związanych z jej odsłonięciem, brał udział prezydent Marcin Krupa. Jednak w 2017 roku tablica uległa dewastacji, a informację o tym fakcie przedstawili członkowie Śląskiej Izby Lekarskiej, którzy odwiedzili Budapeszt.

– Byliśmy niemile zaskoczeni, gdyż tablica uległa dewastacji przez zamazanie i zaklejanie jej treści – napisał Jacek Kozakiewicz, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej.

Sprawę przekazano polskiemu ambasadorowi na Węgrzech, a pismo otrzymało także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Konsul RP na Węgrzech zapewnił, że czyni starania, by dbać o polskie miejsca pamięci w tym kraju. Jednocześnie wskazał, że takimi miejscami zajmują się władze Węgier.

W sprawę zaangażował się radny miejski Józef Zawadzki, który otrzymał pismo od Śląskiej Izby Lekarskiej. Pod koniec czerwca br. w tej sprawie wystosował do Marcina Krupy interpelację, w której poprosił prezydenta miasta o interwencję. Do sprawy nie odniosły się jeszcze władze Katowic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 + 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.