fot. Erdem Yildiz

Wojewoda Śląski zdecydował zarządzeniem o zmianie nazwy placu Szewczyka w Katowicach. Nowa nazwa to plac Marii i Lecha Kaczyńskich.

Nazwa tragicznie zmarłej pary prezydenckiej czekała w tzw. „poczekalni” ponad rok. Zgłosił ją radny PiS Piotr Pietrasz. Prezydent Katowic miał wyznaczyć odpowiedni obszar dla nowej nazwy. Wyręczył go ostatecznie wojewoda. Ten skorzystał z zapisów ustawy “o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki“.

Miasto miało 12 miesięcy na zmianę nazwy, ale tego nie zrobiło. W zarządzeniu wojewoda przypomina, że pismem z dnia 22 listopada 2017 r. zwrócił się do Prezydenta Miasta Katowice z prośbą o podanie propozycji nowej nazwy placu.  Żadnej nie złożono.

Reklama

– W tej sytuacji Wojewoda Śląski postanawia o zmianie nazwy Placu Wilhelma Szewczyka położonego na terenie Miasta Katowice na nazwę “Marii i Lecha Kaczyńskich” – czytamy w uzasadnieniu.

Rada Miasta może zarządzenie wojewody zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.


Co sadzą mieszkańcy o uczczeniu pamięci pary prezydenckiej w Katowicach? 


Miała być skarga na zarządzenie wojewody. Radni właśnie zdjęli ją z porządku obrad. Plac Marii i Lecha Kaczyńskich zostaje?

7 KOMENTARZE

  1. No to już jest kpina !! A mieszkańców ktoś zapytał czy chcą takiej zmiany ?? Może następne rondo , węzeł lub plac będzie się nazywał Katastrofy smoleńskiej ?? Albo inne dziadostwa … Żenada !!

  2. Takie coś Katowicom nie jest potrzebne. Nikt emocjonalnie nie jest z tą parą związany w tym regionie po co forsować takie rozwiązania, które budzą tylko skrajne emocje. Totalna głupota i strzał w stopę magistratu. Mamy na Śląsku wystarczająco dużo zasłużonych osób związanych z NASZYM regionem, przestańmy na siłę płaszczyć się i starać się komuś przypodobać, bo radny PiS ma chore ambicje.

    Jak najszybciej oprotestować tą błazenadę i przestańmy grać politycznie pamięcią ludzi zmarłych, bo to niesmaczne niezależnie od upodobań politycznych.

  3. Wojewoda jest z nadania PiS, więc wszystko wiadomo. I tak ludzie będą mówić o placu Szewczyka, bo ludzie już dawno nie łącza tej nazwy z człowiekiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 − 11 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.