Sesja Rady Miasta Katowice / for. Erdem Yildiz
Reklama

Do biura Rady Miasta Katowice wpłynął właśnie projekt uchwały, nadający imię Augustyna Halotty skwerowi przy ul. Katowickiej w Bogucicach. Chodzi o teren zielony między budynkami nr 8 i 14, w sąsiedztwie osiedla przy ul. Wincentego Wajdy. O uhonorowanie Halotty już w 2015 roku występowała m.in. rada dzielnicy z Murcek.

Projekt uchwały Rady Miasta Katowice w sprawie nadania placowi położonemu na terenie Bogucic nazwy „Skwer Augustyna Halotty” trafił do biura rady w ostatnim dniu sierpnia. Chodzi o nadanie nazwy dla terenu zielonego pomiędzy ul. Wincentego Wajdy i ul. Katowicką (rejon budynków przy ul. Katowickiej 8 i 14).

W uzasadnieniu do projektu uchwały zaznaczono, że o uhonorowanie osoby Augustyna Halotty już w czerwcu 2015 roku wnioskowała Rada Jednostki Pomocniczej nr 18 Murcki (tzw. rada dzielnicy). Rada poparła wówczas pomysł Bartłomieja Zatorskiego, który zaproponował nadanie imienia Halotty bezimiennemu wzgórzu na terenie miasta Katowice. Jednak według obowiązującego prawa władze miasta nie mogą nazywać wzgórz. Mimo to Komisja Organizacyjna przy radzie miejskiej stwierdziła, że Halottę należy uhonorować. Członkowie komisji wskazali do nazwania plac położony pomiędzy ulicami Katowicką i Wincentego Wajdy w dzielnicy Bogucice (Rada Jednostki Pomocniczej nr 13 Bogucice nie wniosła zastrzeżeń do tego pomysłu).

Reklama

Biogram Augustyna Halotty, który stanowi załącznik do projektu uchwały, przygotowała Maria Katarzyna Gliwa z Muzeum Historii Katowic:

Augustyn Halotta – górnik, pisarz, niezawodowy aktor. Urodził się 24 maja 1916 roku w Katowicach Bogucicach. W szóstym roku życia zaczął uczęszczać do szkoły, wówczas jeszcze niemieckiej. W 1922 roku rozpoczął edukację w polskiej szkole i kontynuował ją przez osiem lat. Po ukończeniu nauki imał się różnych zajęć. W 1936 roku przeniósł się do Gdyni i podjął prace w marynarce wojennej, na okręcie ORP „Wicher”. W 1939 roku, po zbombardowaniu okrętu, rozpoczęła się jego wojenna tułaczka. Był więźniem obozów jenieckich w Dobiegniewie i Greisswaldzie. Po zakończeniu wojny powrócił do Katowic. Rozpoczął pracę w kopalni „Katowice”, gdzie m.in. był kierownikiem świetlicy oraz utworzył przy zakładzie pierwszą bibliotekę. Następnie był zatrudniony w Katowickiej Fabryce Sprzętu Górniczego oraz kopalniach: „Wujek” (lata 1953-1955), „Mortimer-Porąbka” oraz „Staszic”, gdzie doczekał przejścia na emeryturę w 1973 roku. Zmarł 9 kwietnia 1985 roku w Katowicach-Murckach.

Od wczesnej młodości interesował się literaturą. Sporo pisał, ale jego wczesne utwory nie zachowały się. Swoją twórczość rozwinął po II wojnie światowej. Początkowo tworzył wyłącznie poezję, w której podejmował głównie problemy życia codziennego górników. Redagował również gazetki ścienne w swoim zakładzie. W późniejszych latach zajął się tworzeniem prozy, a jego pierwszym utworem była powieść „Synowie podziemnych labiryntów”, napisana w 1974 roku. Następnie napisał „Sagę ludzi nieugiętych” – częściowo autobiograficzną sagę śląskiej rodziny. W 1984 roku napisał „Śląskie bery, bojki i opowiastki z dawnych lat”.

W 1979 roku rozpoczął swoją przygodę z filmem – Kazimierz Kutz, już wcześniej zainteresowany osobą oraz twórczością pisarską Halotty, zaproponował mu udział w filmie „Paciorki jednego różańca” w głównie roli starego górnika Habryki. Film ten, będący zwieńczeniem „śląskiej trylogii” Kutza, szybko zyskał popularność i dobre recenzje. Rolę w którą wcielił się Halotta, zagrał niezwykle przejmująco i prawdziwie, co niewątpliwie przyczyniło się do sukcesu filmu. W kolejnych latach wziął on jeszcze udział w filmach: „Czerwone węże” (1981) jako konsultant w zakresie języka, obyczajów i stroju śląskiego oraz aktor odtwarzający rolę starego górnika a także „Złe dobrego początki…” (1983) jako Rudow. W uznaniu zasług Augustyna Halotty, a zwłaszcza dla tożsamości kulturowej Śląska, postać ta zasługuje na upamiętnienie w Katowicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 − 6 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.