Mieszkańcy Katowic na ławce / fot. Malkhazi Jighaurishvili
Reklama

Niecodzienne zaproszenie w Katowicach. Urząd Miasta Katowice realizuje projekt współfinansowany pieniędzmi z Europejskiego Funduszu Społecznego. Mieszkańcy będą badani, zostaną również zaproszeni na spotkania informacyjno-edukacyjne. O co chodzi?

Katowicki magistrat realizuje „Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka jelita grubego” w partnerstwie z z Ośrodkiem Diagnostyki i Leczenia Chorób Kobiecych oraz Schorzeń Sutka „TOMMED”. W sumie na mieszkańców czeka 300 bezpłatnych badań kolonoskopowych oraz 39 grupowych spotkań informacyjno-edukacyjnych.

Reklama

Badania kolonoskopowe przeprowadzane są w Ośrodku TOMMED w Katowicach przy ul. Fredry 22. Badania wykonywane ze znieczuleniem, więc są całkowicie bezbolesne. Tego samego dnia pacjent wraca do domu.

Do kogo skierowane są badania:

a) w wieku 50–65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,

b) w wieku 40–49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,

c) w wieku 25–49 lat, z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC). W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny HNPCC z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. Członkowie takiej rodziny powinny mieć powtarzane kolonoskopie co 2–3 lata, chyba że badanie genetyczne wskaże, że u danej osoby nie ma mutacji genetycznych i że dana osoba może być zwolniona z wykonywania kontrolnych (nadzorczych) kolonoskopii.

Szczegółowe informacje można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:30 pod nr tel. 32 350 11 00, 32 607 21 15, 32 607 21 59 lub pod adresem e mail: epeterko@tommed.pl.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
6 + 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.