Przechodnie w Katowicach / fot. Erdem Yildiz

W 2016 roku Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach stwierdził 52 przypadki chorób zawodowych. W 85 przypadkach stwierdzono brak podstaw do wydania postanowienia o wystąpieniu choroby zawodowej.

– W każdym zakładzie w zależności od charakteru pracy, produkcji czy technologii mogą występować zagrożenia związane z czynnikami szkodliwymi dla zdrowia, będące przyczynami chorób zawodowych wśród pracowników – informuje katowicki sanepid.

Jakie choroby pojawiły się w Katowicach?

W 2016 roku najczęściej stwierdzaną chorobą zawodową była pylica płuc – 33 przypadki. Choroba dotyczyła głownie pracowników górnictwa. Jako czynnik przyczynowy wskazano pył węgla kamiennego, który zawiera krystaliczną krzemionkę. Pylica płuc ujawnia się po latach narażenia zawodowego na szkodliwy czynnik. Powodem takiej sytuacji jest też długi – około 10-letni okres ujawniania się choroby.

– W omawianym okresie najwięcej przypadków pylicy płuc stwierdzono w 2013 i 2016 roku po 33, natomiast w 2014 roku stwierdzono 27 przypadków, a w 2015 roku 14 przypadków – podsumowuje sanepid.

Drugą najczęściej występującą chorobą zawodową w 2016 roku jest uszkodzenie słuchu – 6 przypadków. Występowało u pracowników wykonujących pracę w miejscach, gdzie dochodzi do przekroczenia natężeń hałasu. Trzecią chorobą zawodową, która występowała najczęściej w Katowicach są choroby narządu głosu – 4 przypadki.

– W okresie sprawozdawczym najliczniej stwierdzaną chorobą zawodową była pylica płuc 63,5 %, choroby narządu słuchu 11,5 %, choroby narządu głosu 7,7% ogółu przypadków stwierdzanych chorób zawodowych. Wśród chorób zakaźnych i inwazyjnych stwierdzono 2 przypadki boreliozy – czytamy w raporcie sanepidu. Poniżej tabela określająca konkretną ilość stwierdzonych chorób zawodowych.

W okresie 2013 – 2016 w zakładach pracy na terenie Katowic stwierdzono łącznie 168 przypadków chorób zawodowych. Niezależnie od rocznych wahań, średnio występowały 42 przypadki chorób zawodowych na terenie Katowic. Najwięcej stwierdzonych chorób zawodowych odnotowano w 2013 i 2016 roku – po 52 przypadki, natomiast najmniej w 2015 roku tylko 22 przypadki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.