Maria i Lech Kaczyńscy / fot. Prezydent.pl

Radni PiS zgotowali nie lada problem prezydentowi Katowic Marcinowi Krupie. Ten będzie musiał sprawić żeby wilk był syty i owca cała. Z tym, że temat upamiętnienia placem lub ulicą w Katowicach Marii i Lecha Kaczyńskich, budzi bardzo wiele emocji – zwłaszcza tych negatywnych. Już na Facebooku organizują się niezadowoleni z pomysłu. Trwa akcja zbiórki podpisów pod petycją sprzeciwiającą się upamiętnieniu Marii i Lecha Kaczyńskich w Katowicach

Jeden z mieszkańców zaproponował aby miejski szalet budowany właśnie na Rynku nazwać imieniem pary prezydenckiej. To pokazuje jak skrajne emocje budzi ten temat.

Reklama

Rada Miasta Katowice wszczęła procedurę nadania imienia Marii i Lecha Kaczyńskich ulicy lub placowi w centrum miasta. Komisja Organizacyjna zawnioskowała do prezydenta Marcina Krupy o wskazanie lokalizacji takiego miejsca.

Piotr Pietrasz, przewodniczący klubu PiS w rozmowie z InfoKatowice.pl zaznaczał, że takie miejsce powinno być w rejonie Śródmieścia. Musi też mieć reprezentacyjny charakter. W końcu chodzi o tragicznie zmarłą głowę państwa i pierwszą damę.

To bardzo trudno sytuacja dla prezydenta Katowic. PiS jest w koalicji z Forum Samorządowym i wspólnie rządzą miastem, do tego mówi się, że jedna ze spółek państwowych ma zostać sponsorem hokejowego GKS-u Katowice. Z drugiej strony, antagonizowanie mieszkańców przed ciągle zbliżającymi się wyborami samorządowymi, to raczej nie jest najlepsza ścieżka do reelekcji.

Na Facebooku powstał profil “NIE dla ulicy/ronda im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Katowicach!”. Inicjatorzy profilu – Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich – zbierają podpisy pod petycją o  tej samej nazwie. Takową należy wydrukować, wypełnić i dostarczyć koordynatorowi akcji. Podpisy zbierane będą przez miesiąc, organizatorzy liczą, że sprawę poprze kilka tysięcy katowiczan.

– Czysto spontaniczna – podsumowuje akcję Rafał Rzepka z DURŚ, który uważa, że takiej decyzji nie powinni podejmować tylko politycy. – Niezależnie od decyzji prezydenta Katowic, petycja zostanie złożona. Nie chcemy aby ta sprawa pozostała bez odzewu – dodaje.

Dzisiaj podpisy zbierano również na “Niemym Marszu” organizowanym przez Ruch Autonomii Śląska – ten wystartował o godzinie 12.00 na Placu Szewczyka. To akurat protest przeciwko odrzuceniu obywatelskiego projektu uznania mniejszości etnicznej Ślązaków.

Posłuchajcie, co o upamiętnieniu pary prezydenckiej w Katowicach powiedzieli nam mieszkańcy Katowic.

20 KOMENTARZE

 1. Korfantego? naprawdę? nei dość, że to jest jedna z głównych ulic, przy których jest wiele lokali i byłyby problemy administracyjne do tego, to przecież jaki wpływ na Śląsk, jaką miłość do Śląska miał Korfanty, a jaką Lech, który nazywał nas ukrytą opcją niemiecką?

 2. P.S. Jeżeli Pan Krupa pokaże, że ma przysłowiowe jaja i nie dopuści do powstania czegokolwiek noszącego taka nazwę, to ma u mnie dużego plusa.
  Nawet większego, niż niektóre pojedyncze rzeczy, które mi się niepodobały. Bilans bydzie na plus i zapamiętam mu to.

  • Wojciechu, czy nie widzisz ironii w łączeniu zwrotów “Marcin Krupa” i “mieć jaja”?
   Dryg do salsy, może. Rower i garnitur też, ale ” jaja”, to tylko te od Stwórcy, niestety 🙁

  • niech spoczywają w pokoju… ich bliscy będą pamiętać i to moim zdaniem najważniejsze i jak najbardziej wystarczające… reszty nie potrzeba i niech zostawią resztę w spokoju…

 3. czy można wyrazić swój sprzeciw drogą elektroniczną ? W tej chwili jestem poza Katowicami, chętnie się podpiszę PRZECIW temu pomysłowi ! Ktoś, coś wie ?

 4. Przes ta pare prezydecka Polska została podzielona ten prezydent gdyby nie zginał to nikt by nawet słowem o nim nie wspomniał to był jeden ze słabszych przywódców naszego kraju poza tym był cały czas przestraszony i taki mały niedorajda niby miał profesorstwo to ja sie pytam dlaczego nie umiał słowa po rosyjsku to był język musowy i nikt nie przechodził z klasy do klasy nie znając tego języka
  Przynajmniej na dostateczny w tamtych czasach było dużo przekupstwa mogłeś dostać wszystko za wszystko ich ojciec to stary komunista mógł kupić co chcial jako dzieci dostali role w filmie jako jedyne bliźniaki w Warszawie To przes Lecha Wałesę mamy teraz zbawiciela Cysorza karłowatego

 5. Nie dajcie się! Żadnych ulic upamiętniających najgorszego prezydenta w dziejach polski ! I jeszcze powinni Wawel teraz zablokować i go tam już nie wpuścić!!!

 6. Co ten konus zrobił dla Śląska ? On nawet nie wiedział kaj to leży ten Śląsk bo coły czas żłopał te małupki z nalewką na myszach, zamiast se dupnąć porządnego kielicha gorzoły.

 7. W Rudzie Śląskiej był ten sam “problem”, ludzie zbierali podpisy, zakładali profile na fb “NIE dla ronda Marii i Lecha Kaczyńskich” rondo i tak zmieniło nazwę i nikt mieszkańcow o zdanie nie pytał. Więc życzę powodzenia mieszkańcom Katowic, może wam się uda coś zdziałać.

 8. Ulica, skwer Kaczyńskich w Katowicach? Za co za ukrytą opcję niemiecką. Lepiej zmienić nazwę miasta bo to już przerabialiśmy i wiemy jak dokonać ponownej zmiany,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.