Spacer / fot. Szymon Kosek

Festiwalem Ogrodów rozpoczął swoją działalność katowicki Dom Modernisty. W ramach wydarzenia zainteresowani mogli zobaczyć wnętrza ogrodów willi modernistycznych, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Kolejne spacery w planach.

Dom Modernisty to inicjatywa mieszkańców zamieszkujących okolice ulicy Kilińskiego. Celem grupy jest przybliżenie swoim odbiorcom założeń modernizmu, jako nurtu w architekturze, filozofii i sztuce.

– Modernizm bardzo często sprowadza się do pewnej estetyki, która nie zawsze nam się podoba. Powoduje to, że zupełnie rozmijamy się z prawdą o modernizmie. Architekci projektujący w tym nurcie zauważyli wiele rzeczy, których nie dostrzegali ich poprzednicy: to, że miasta zaczynają się dusić w spalinach, że ludzie chorują z powodu braku dostępu do światła, że zdrowe środowisko i higiena są ważne dla rozwoju społeczeństwa. Wiele zaproponowanych wtedy rozwiązań było jak na swoje czasy bardzo nowoczesnych, niektóre z nich są aktualne do dzisiaj – mówi Aleksander Krajewski, jeden ze współzałożycieli grupy.

Zwiedzający mieli okazję zobaczyć m. in. ogrody otaczające przedszkole przy ul. Barbary oraz wille przy ulicach Zajączka i Kilińskiego. Spacer poprowadził znawca moderny, adiunkt Politechniki Śląskiej dr Ryszard Nakonieczny.

Pomysłów na dalszą działalność organizatorzy mają wiele, na razie jednak zapraszają na kolejne spacery. Szczegóły będą publikowany na facebookowym fangpage’u. Zachęcają również zainteresowanych do przyłączenia się do grupy.

Siedziba Domu Modernisty znajduje się w willi przy ul. Kilińskiego 32.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.