Reklama

Urząd Zamówień Publicznych wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie wydania przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów 60 tys. euro na stworzenie Polityki Muzycznej Katowic. UZP sprawdzi czy Miasto Ogrodów mogło w ramach zamówienia z wolnej ręki wydać tak dużą kwotę pieniędzy.

Korzystając z zamówienia z wolnej ręki, czyli bez przetargu, Miasto Ogrodów zleciło przygotowanie dokumentu „Polityka rozwoju sektora muzycznego w Katowicach. Jak zbudować prężną i dobrze prosperującą branżę muzyczną.” Dokument, w którym znalazło się 50 zaleceń, które powinno wprowadzić się w Katowicach, przygotowała brytyjska firma Sound Diplomacy. Firma zaproponowała m.in. zapewnienie muzykom szkoleń i przewodników na temat korzystania z danych i analiz dotyczących branży muzycznej, stworzenie „Sieci mentorów muzyki w Katowicach” – ekspertów, którzy przeznaczają 1–2 godziny w miesiącu na pracę z lokalnymi muzykami, czy przygotowanie serwisu WWW na wysokim poziomie, który prezentowałby katowicki sektor muzyczny i jego walory klientom międzynarodowym.

Reklama

– Zalecenia zawarte w dokumencie będą wdrażane w perspektywie najbliższych lat. Dokument przedstawia bowiem zarys polityki o charakterze długofalowym – mówi nam Łukasz Kałębasiak z Miasta Ogrodów. Część zaleceń już wprowadzono w życie.

Wniosek o kontrolę

Według Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej „Bona Fides” w przypadku tego zlecenia błędnie zastosowano przepisy, a sam dokument mogła przygotować również inna firma.

– Zdaniem wnioskodawcy w przypadku Zamówienia nie było podstaw dla zastosowanego przez Zamawiającego trybu z wolnej ręki. Jak wskazuje się w doktrynie „Zamówienie z wolnej ręki” jest trybem „szczególnym”, wyłącza bowiem stosowanie przy udzielaniu zamówienia publicznego zasady konkurencyjności postępowania – czytamy w uzasadnieniu pisma do Urzędu Zamówień Publicznych.

Miasto Ogrodów stoi na stanowisku, że mogło udzielić zamówienia w trybie z wolnej ręki korzystając z zapisu w ustawie Prawo Zamówień Publicznych, który mówi o możliwości świadczenia usług tylko przez jednego wykonawcę, w związku z udzieleniem zamówienia w zakresie działalności twórczej lub artystycznej.

To właśnie kwestionuje Bona Fides. Nawet przy przyjęciu, że przygotowanie wskazanej strategii należało do działalności twórczej, zdaniem Stowarzyszenia nie została zrealizowana jeszcze jedna przesłanka. Chodzi o możliwość świadczenia usług wyłącznie przez jednego wykonawcę.

– Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przygotowana na podstawie Zamówienia strategia rozwoju i promocji, mogłaby zostać z powodzeniem przygotowane przez inne podmioty, w szczególności działające również na polskim rynku – czytamy w piśmie Bona Fides.

Po wstępnym rozpoznaniu sprawy Urząd Zamówień Publicznych postawił wszcząć postępowanie wyjaśniające. UZP może jedynie skontrolować procedurę, nie kontroluje celowości wydatkowania pieniędzy.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 − 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.