Żałęże / foto: Infokatowice.pl
Reklama

Katowicka dzielnica Załęże została wskazana przez internautów jako ta, gdzie najtrudniej czuć się bezpiecznie. Plebiscyt zorganizowało Radio Eska.

W mało zaszczytnym wyścigu udział wzięło dziesięć 10 dzielnic. Prócz Załęża były to Chorzów-Batory, Świętochłowice Lipiny, Mysłowice Osiedle Rymera, Ruda Śląska Chebzie, Sosnowiec Kazimierz Górniczy, Bytom Bobrek, Gliwice Sośnica, Tychy Osiedle A, Zabrze Biskupice.

Reklama

Tuż za Załężem uplasowało się Osiedle Rymera z Mysłowic, podium niechlubnego rankingu uzupełniają świętochłowickie Lipiny. Za najmniej niebezpiecznie z kolei uznane zostało tyskie Osiedle A.

Wyniki tego głosowania potwierdzają naukowcy. Socjolodzy z Uniwersytetu Śląskiego w swoim badaniu „Diagnoza problemów społecznych w Katowicach” wskazali, że ta dzielnica to także drugie najczęstsze miejsce zameldowania sprawców przestępców w Katowic. Mieszka tam aż 7,19 proc katowiczan, którzy stanęli przed sądami. Najwięcej z nich przy ulicach Gliwickiej, Lisa, Janasa, Pokoju i Narutowicza. Gorzej jest tylko w Szopienicach. Naukowcy wskazali, że najczęściej są to samotni mężczyźni, urodzeni w latach 80. oraz 70., o zasadniczym zawodowym i podstawowym wykształceniu, utrzymujący się z prac dorywczych i w blisko jednej czwartej ogółu popełniający wykroczenia pod wpływem alkoholu. Podobnie wyglądają statystyki jeśli chodzi o pomoc społeczną. Ze wsparcia MOPS korzystało najwięcej osób z Szopienic i Załęża właśnie, zaś w powiatowym urzędzie pracy w rejestrze bezrobotnych widniało najwięcej osób właśnie z tej dzielnicy.

Problem znany jest od dawna. Jeszcze w 2009 r. ówczesny prezydent miasta Piotr Uszok mówił: – Ta dzielnica potrzebuje przebudzenia. W Szopienicach też była bieda, może jeszcze i jest bieda, ale tam społeczeństwo było zorganizowane, tam powstała Rada Jednostki Pomocniczej i to wtedy lepiej współpracuje się z taką dzielnicą. Tu takiej inicjatywy oddolnej nie było.

Wbrew słowom Uszoka rada jednostki pomocniczej na Załężu powstała, ale dopiero w 2014 r. Jej przewodniczącym został Andrzej Karol. Bardzo ważnymi impulsami do zmian są także organizacje. To właśnie w tej dzielnicy funkcjonuje jedna z najbardziej znanych katowickich ngo jaką jest Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów”. W 2009 ruszył też Program Centrum Aktywności Lokalnej w Załężu.

Żałęże było od końca XVIII w. ośrodkiem górnictwa węglowego i hutnictwa. Jednak po 1989 kiedy zlikwidowana została kopalnia Kleofas i huta Baildon narosły problemy społeczne takie jak bezrobocie, przestępczość i bieda. To przełożyło się na strach przed zapuszczaniem się w wąskie uliczki Załęża. Przez mieszkańców innych dzielnic Załęże często nazywane jest Mordorem. Jak widać po wynikach głosowania mimo podjętych działań, nadal zostało sporo do zrobienia, aby w tej dzielnicy zapewnić bezpieczeństwo.

Reklama

25 KOMENTARZE

 1. pierdolenie z tym !! nie ma czegoś takiego jak niebezpieczna dzielnica !!
  po prostu trzeba mieć pecha i znaleść się w nie odpowiednim miejscu o nie odpowiedniej porze !!

 2. 3/4 osób wypełniające ta ankietę nigdy im się nic nie stało na zależu … ale myślą że tam jest patologia ponieważ stare kamienice dają taki klimat niestety… na zależu idąc o 2/3/4 w nocy nigdy mi się nic nie stało. A patrząc na centrum jest dużo więcej kradzieży i bijatyk :)…

  • Masz racje najniebezpieczniej jest teraz na wyremontowanych deptakach centrum, na Słowackiego i okolicach. Znajomy z Jaworzna wprowadził się na Załęże jakieś 2 lata temu- bardzo mu się tam podoba, zadowolony jest z sąsiadów w familokach, z ilości sklepików, śmieje się teraz z tego artykułu. Zatem może jednak bardziej miarodajna jest opinia wielu komentujących niż ta z radia eska.

 3. Ja mieszkam na Załężu już 17 lat nawet wracając późną nocą nic nigdy złego mi się nie stało. Natomiast miałam kilka nieprzyjemnych incydentów na terenie Chorzowa i to nie raz w biały dzień. Oczywiście Załęże nie jest to najpiękniejszym i najbezpieczniejszym miejscem na świecie ale jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż Szopienice, gdzie w biały dzień ludzie czekający na przystanku zostają pobici przez małolatów na dopalaczach i prochach a policja z pobliskiego komisariatu nie wystawi nosa. Nie mówiąc już o innych incydentach, których świadkami byli także moi znajomi i rodzina.

 4. Szanowny Panie Marcinie.
  Jestem mieszkańcem Załęża od wielu lat. Aby dopełnić informacji- mieszkam przy wymienionej w artykule ulicy Gabriela Narutowicza. Niech mi Pan wierzy,że moje zdanie na ten temat jest diametralnie odmienne od wielu uczestników tego quizu.
  Powiem tak wkurza mnie podawanie ciągłych jednostronnie obrobionych informacji na temat tej dzielnicy. Dlaczego przy okazji negatywnego pisania o Załężu nie poinformował Pan lub ktokolwiek inny, że w ostatnim głosowaniu Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy tej dzielnicy swoją aktywnością przebili wszystkie dzielnice Katowic.Może tak pozytywny obraz wpłynąłby na opinię wielu tych którzy Załęże znają i oglądają jedynie za szyb swoich samochodów.
  Pozdrawiam Andrzej Karol.

 5. Mieszkam od urodzenia na Załężu czyli już 35 lat niedaleko ulicy Lisa i nie raz wracałam sama w godzinach nocnych i jakoś nigdy nie poczułam się zagrożona.A to, że kamienice są jakie są to oddajątaki klimat.A ja się cieszę z tego pierwszego miejsca przynajmniej nie zamieszkają z nami uchodźcy:-)

 6. Najniebezpieczniejsze miejsce Katowic to ulica Mariacka którą stworzył wspomniany Uszok. To Uszok do Załęża sprowadził Czeczenów którzy bili moje dzieci. Od lat bezskutecznie zabiegałem o komisariat policji w dzielnicy Załęże. Załęże to nie jest Mordor a mieszkańcy nie są Orki. Jeśli ktoś z władz miasta chce Załężu pomóc to powinien zacząć od zaprzestania jego psucia. Na dzień dzisiejszy 40% dzielnicy kupiła prywatna spółka a tzw „miasto” wybudowało dla jej wyłącznych potrzeb specjalny most na Rawie. Cui bono !?

 7. Załęże to piękna dzielnica. Ludzie są tu na ogół kulturalni i mili, pomimo niskiego statusu społecznego. Mieszkańcy wspierają się wzajemnie, czego nie uświadczysz na innych dzielnicach, gdzie sąsiad nie zna sąsiada. Nawet drobne pijaczki są uśmiechnięte i kłaniają się w pas. Gdyby te społeczeństwo miało jakąś szansę na pracę, to 90% spośród mieszkańców by pracowało. Szkodliwe stereotypy robią więcej złego dla Załęża, niżeli wskaźniki statystyczne przestępczości.

 8. Ale za to na Załężu funkcjonuje od 13 lat knajpa bez alkoholu i narkotyków „Wysoki Zamek”. Inne dzielnice takiej nie maja! To świadczy o mieszkańcach dzielnicy po prostu są ambitni i potrafią spędzać czas bez alkoholu i narkotyków. Może lepiej tak podchodzić do rzeczywistości by mówić o pozytywach …?

 9. Mieszkam od urodzenia w zależu i to na ulicy podanej w artykule i teraz mieszkam z mężem i córka też w zależu mam średnie wykształcenie i nigdy nie stanęła przed sądem a zębów też przez nikogo nie miałam wybitnych może kiedyś było trochę źle ale bez przesady!!!!!

 10. Jeżech wielce zawiedziony i serce mi ścisko że lipiny stracili piersze miejsce haha lipiniorz a ta pozatym to te głomby z tych anket itd niech sie ciulnom łebym w mur najpietw cza sam mieszkac a potym godać a wpierdol idzie dostać wszendzie

 11. POLECIĆ NALEŻY MIŁE ZACISZE STRZEŻONE OSIEDLE GDZIE MOŻNA SIĘ NABAWIĆ TYLKO DEFEKTÓW A TO DLATEGO ŻE JEST BRZYDKIE A NADTO DUŻO KALEK TU MIESZKA, WYŁYSIAŁYCH, ANEMIKÓW. LOKALIZACJA JEST TEŻ CHYBIONA W PUSTYM POLU, JEST TU NIEBEZPIECZNIE A ANEMICZNI MIESZKAŃCY TEGO OSIEDLA KTÓRZY NIGDZIE NIE WYCHODZĄ DODATKOWO GENERUJĄ FIKCYJNE NIEBEZPIECZEŃSTWO, ROBOTNICY WYGLĄDAJĄ JAK ŻURAW, W OGÓLE NIE WARTO SIĘ TU WPROWADZAĆ BO NIE DA SIĘ SPRZEDAĆ I TAKIE DZIWNE JEST TO OSIEDLE

 12. POLECIĆ RÓWNIEŻ NALEŻY NISKIE TĘPE WIEŚNIACZKI KTÓRE WYGLĄDAJĄ JAK STRAGANIARY Z WIOCHY MAJĄ PRZYKRÓTKIE PALUSZKI I NABRZMIAŁE CZERWONE TWARZE TO JEST OBECNE W KATOWIACH I KOLESIE BEZ WŁOSÓW Z DROBNIUTKIM CIAŁEM JAK PINOKIO Z DZIWNIE ROZSZERZONYMI OCZAMI JAK U WIEJSKIEGO PASTUCHA. POLECAM OSIEDLE MIŁE ZACISZE JAKO EWENEMENT BUDOWLANY I MIEJSCE W KTORYM BRAK ESTETYKI ORAZ KULTURY A NADTO STOSUJE SIE NĘKANIE WOBEC JEDNOSTEK WYBITNYCH I WYJĄTKOWYCH.

 13. POLECAM MIŁE ZACISZE NAPAŚCI ZE STRONY AGRESYWNYCH BRZYDKICH I SFLACZAŁYCH DZIWAKÓW ORAZ ANEMICZNYCH DZIWAKÓW BEZ WŁOSÓW NP. JESTEŚ PRAWNIKIEM WRACASZ Z PRACY A KOLEŚ DZIWAK KTORY MIESZKA POD TOBĄ NAJPIERW POMAWIA CIE ZEZNAJĄC FAŁSZYWE ZEZNANIA A NA GŁOWIE NIE MA WŁOSÓW, MIĘŚNI NIE MA, Z DOMU NIE WYCHODZI , ZALATUJE JAK TANIE DELIKATESY DLA BIEDOTY PO CZYM POMIMO ŻE NIE WYJEŻDŻA NAWET NA WAKACJE PRZEŚLADUJE CIE CHOCIAŻ USTA MA JAK KARP Z TANIEGO SKLEPICZKU NA WSI ORAZ OBWISŁA POMARSZCZONA SFLACZAŁA RESZTA TEGO OSIEDLA. NIE WARTE ANI 1 ZŁ PLN!!!!

 14. POLECAM ZDECYDOWANIE MIŁE ZACISZE, JAK CHCESZ ZOSTAĆ KALEKĄ, MIESZKAĆ KOŁO WARIATA, LUB ANEMA BEZ WŁOSOW, LUB Z MALUTKIMI RĄCZKAMI. TO OSIEDLE TO KOSZMAR I CIĘŻKO JEST SIĘ NAWET WYSPAĆ WE WŁASNYM ŁÓŻKU KOMFORTOWO , OKOLICA TEŻ BRZYDKA I NIEBEZPIECZNA, LOKALIZACJA CHYBIONA BO DROGA DOJAZDOWA NIEKOMFORTOWA,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.