Rada Miasta Katowice / fot. AM / InfoKatowice.pl

Rada Miasta Katowice otrzymała projekt uchwały, w którym władze miasta odrzucają prośbę mieszkańców bloku na osiedlu „Gwiazdy” (al. W. Roździeńskiego 100) o obniżenie wysokości podatku od nieruchomości.

Mieszkańcy, a jednocześnie właściciele lokali w „Gwieździe” w petycji do władz miasta z marca tego roku, wnioskowali by obniżono im wysokość podatku od nieruchomości. Argumentowali, że w znacznej mierze są już rencistami i emerytami o niezbyt wysokich dochodach, a na remont elewacji musieli zaciągnąć 4 mln złotych kredytu (pisaliśmy o tym tutaj).

Do Biura Rady Miasta Katowice wpłynął projekt uchwały, w którym odrzuca się wniosek mieszkańców bloku przy al. W. Roździeńskiego 100. W uzasadnieniu do projektu zauważono, że można zwalniać od tego typu podatków różne podmioty, ale mogą to być zwolnienia kategorialno-systemowe (wbudowane w dany podatek i automatycznie obowiązujące wszystkie podmioty), a nie zwolnienia zindywidualizowane kierowane do poszczególnych podmiotów.

W uzasadnieniu do projektu uchwały znalazł się zapis: [quote_box_center][…] podjęcie zatem wnioskowanej uchwały [o obniżenie wysokości podatku – przyp. red.], na podstawie powołanego przez Wnioskodawców art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, miałoby charakter podmiotowo-przedmiotowy, gdyż skierowane zostałoby do konkretnego kręgu osób, tj. do właścicieli lokali mieszkalnych znajdujących się w nieruchomości przy al. Walentego Roździeńskiego 100 w Katowicach. Wprowadzenie takiego zwolnienia stałoby w sprzeczności z treścią art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz zasadą równości obywateli wobec prawa wynikającą z art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W tym stanie rzeczy wniosek właścicieli lokali mieszkalnych zlokalizowanych w budynku przy Al. W. Roździeńskiego 100 w Katowicach nie może zostać uwzględniony.[/quote_box_center]

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miasta Katowice na swojej sesji, planowanej na środę 29 kwietnia.

2 KOMENTARZE

  1. Jak w tym przypadku by uznali racje mieszkańców, to za kilka miesięcy musieliby wszystkim zrobić taką samą obniżkę. Na co ci ludzie w ogóle liczyli???

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.