Znak osiedlowy w Katowicach / fot. M. Bulsa

Mieszkańcy osiedla przy ulicach Przedwiośnie, Pogodnej i Kuśnierskiej rozpoczęli działania na rzecz uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Ich wniosek został już zarejestrowany w specjalnym rejestrze wniosków, prowadzonym przez Urząd Miasta Katowice.

Stosowny wniosek o uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego został złożony w imieniu mieszkańców 28 października przewodniczącemu Rady Miasta Katowice. Wniosek zgodnie z kompetencjami przekazano do prezydenta miasta, który zarejestrował go w rejestrze wniosków o sporządzenie lub zmianę planu miejscowego. Dodatkowo głos mieszkańców wspomogła Rada Jednostki Pomocniczej nr 15 Szopienice-Burowiec (tzw. „rada dzielnicy”), która 16 grudnia podjęła na swojej sesji stosowną uchwałę w tej sprawie. Zawnioskowano w niej do Prezydenta Miasta Katowice o przystąpienie do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru osiedla Przedwiośnie (zaproponowano następujące granice miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego: zachodnia wzdłuż linii kolejowej Katowice Szopienice Północne – Siemianowice Śląskie, północna wzdłuż al. Walentego Roździeńskiego (S-86), wschodnia wzdłuż ul. generała Józefa Hallera, południowa wzdłuż ul. Kuśnierskiej).

Oddolna inicjatywa obywateli, którzy chcą uchwalenia planu miejscowego dla własnego osiedla pokazuje, iż zwiększa się świadomość i wiedza mieszkańców o tym, w jaki sposób zadbać o obecny i przyszły wygląd miejsca, w którym żyją. Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały Rady Jednostki Pomocniczej nr 15: “(…) mieszkańcom zależy na tym, by zagwarantować, iż na terenie osiedla nie powstanie żaden kolejny obiekt mieszkalny, ani inny obiekt, który zaburzyłby estetykę osiedla oraz wpłynął na wzrost gęstości zabudowy. Istnieją obawy, by pozostałe na osiedlu tereny zielone nie zostały „zagarnięte” pod budowę obiektów mieszkalnych i usługowych. Przy ewentualnej budowie kolejnych obiektów na terenie osiedla wzrosłoby zapotrzebowanie na parkingi, których już teraz jest za mało (…)

Reklama

To dopiero pierwszy krok na długiej drodze do powstania i uchwalenia planu miejscowego, gdyż wniosek został jedynie zarejestrowany. Teraz mieszkańcy prawdopodobnie będą zabiegać o to aby Rada Miasta Katowice podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu. Zwieńczeniem takich starań będzie uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Cała procedura może trwać nawet kilka lat.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa w jaki sposób może być zabudowany i zagospodarowany określony fragment terenu gminy. Określa się w nim przeznaczenie terenów, np. pod inwestycje, drogi, zabudowę jednorodzinną lub wysokościową, sport i rekreację czy produkcję i magazyny. Można w nim także zagwarantować ochronę cennych historycznych obiektów, a także  ochronę różnych form przyrody. Taki plan daje szereg możliwości zabezpieczenia interesów mieszkańców oraz gminy (miasta).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.