Samochód policji w Katowicach / fot. A. Maciaszczyk / Infokatowice.pl

Kilkudziesięciu mieszkańców Bogucic odpowiedziało na zaproszenie do udziału w spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa w dzielnicy. Spotkanie, które odbyło się na dużej sali MDK przy ul. Markiefki 44a, zorganizowała Rada Jednostki Pomocniczej nr 13 Bogucice.

Przez długie lata Bogucice znajdowały się w czołówce najmniej bezpiecznych dzielnic w Katowicach. W badaniu ankietowym przeprowadzonym przez Urząd Miasta Katowice w 2005 roku aż 52% mieszkańców dzielnicy uznało, że problem bezpieczeństwa jest tu największy. Jeszcze w 2010 roku policyjne statystyki pozycjonowały dzielnicę w czołówce najmniej bezpiecznych dzielnic Katowic. Od kilku lat poziom bezpieczeństwa podnosi się, jednak nadal liczba bójek i rozbojów jest tu wysoka. Zdaniem mieszkańców – zbyt wysoka.

Na spotkanie z cyklu „Bezpieczne Bogucice”, które odbyło w Domu Kultury Bogucice-Zawodzie, przybyli przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek – przedstawiciele policji i straży miejskiej oraz sami zainteresowani mieszkańcy, którym spokój, spokój i poczucie bezpieczeństwa nie są obojętne. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele bogucickiej Rady Jednostki Pomocniczej.

Reklama

Główna sala w MDK Bogucice przyjęła kilkudziesięciu mieszkańców zainteresowanych debatą. Mieszkańcy pytali o obowiązujące procedury wdrażane przez lokalne służby porządkowe a związane z zakłócaniem porządku i spokoju, możliwość zgłaszania przez mieszkańców problemów i interwencji, szybkość reagowania na zgłoszenia a także sposób odpowiadania policji na takowe. Poruszone zostały także kwestie bezpieczeństwa ruchu drogowego, parkowania w dzielnicy oraz skutki dotychczasowej polityki miasta w zakresie tworzenia mieszkań socjalnych.

Mieszkańcy mocno podkreślili potrzebę regularnej, nawet stałej obecności policji w Bogucicach, występując z propozycją częstszych patroli Policji w wyznaczonych miejscach, w których najczęściej dochodzi do uciążliwego zakłócania spokoju i porządku. W toku dyskusji wskazano, że budowa systemu monitoringu bez zapewnienia służbom możliwości szybkiego reagowania na zarejestrowane zdarzenia jest działaniem bezowocnym. Najistotniejszą kwestią wynikającą ze spotkania jest jednak zaznaczenie potrzeby utworzenia komisariatu policji na terenie dzielnicy. Zdaniem mieszkańców, nasilenie niekorzystnych zjawisk może w przyszłości negatywnie rzutować na jakość życia w dzielnicy i utrudniać jej rozwój, czemu utworzenie komisariatu miałoby przeciwdziałać. Przedstawiciele Policji wskazali jednak, iż jest to sprawa złożona, wiążąca się z przeprowadzeniem szeregu zabiegów prawnych, technicznych oraz finansowych a jej realizacja mogłaby zająć kilka lat od podjęcia stosownej decyzji. Wszystkie uwagi i propozycje zostały wynotowane i będą przedmiotem analiz.

Mieszkańcy zwrócili także uwagę na zbyt dużą prędkość pojazdów poruszających się po wąskich ulicach dzielnicy oraz nieprawidłowe parkowanie samochodów wzdłuż ulic i w otoczeniu przejść dla pieszych, co skutkuje ograniczeniem widoczności i stwarza realne niebezpieczeństwo potrąceń.

Z pewnością cieszyć może duża frekwencja, która była odpowiedzią zwykłych mieszkańców na potrzebę przeprowadzania tego typu debat i poruszanie drażliwych tematów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 + 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.