Marcin Krupa i Piotr Uszok / fot. A. Maciaszczyk / Infokatowice.pl
Reklama

Marcin Krupa wraca do pomysłu budowy Centrum Nauki. Apeluje do śląskich polityków o podjęcie wspólnych działań w tej sprawie.

Budowa Centrum Nauki to jeden z punktów umowy z mieszkańcami, którą Marcin Krupa podpisał, rozpoczynając w październiku swoją kampanię wyborczą. Wrócił tym samym do projektu, który zgodnie z planem z 2011 roku miał być realizowany w Katowicach na terenie po KWK Katowice.

Reklama

Wiceprezydent Marcin Krupa był członkiem stowarzyszenia, powołanego w lutym 2011 roku z inicjatywy wiceprezydenta Michała Lutego, którego celem było wspieranie budowy w Katowicach Centrum Nauki “Skłodowska – Curie”. W planach był obiekt za 400 milionów złotych (tyle kosztował “Kopernik”, przyp. red.). Wkrótce potem zaczęły padać inne propozycje umiejscowienia centrum, w tym m.in. Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu i teren po dawnej hucie Uthemann w Katowicach.

Ostatecznie marszałek województwa śląskiego podpisał list intencyjny ws. budowy centrum nauki w Parku Śląskim. Obecnie śląska Platforma Obywatelska zapowiada budowę Śląskiego Centrum Nauki w Parku Śląskim za 100 mln. zł.

– Nie mogę się zgodzić, żeby Ślązacy dostali obiekt, który jest protezą naszych planów- mówi Marcin Krupa. Dodaje, że decyzja o lokalizacji w WPKiW została podjęta na szybko, bez żadnych konsultacji. Tymczasem wszędzie na świecie takie realizacje lokowane są w miejscach prestiżowych, centralnych, tak jak w Warszawie. – Mamy w Katowicach Strefę Kultury, korzystamy z bliskości uczelni wyższych: Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Śląskiego,  Politechniki Śląskiej, Akademii Medycznej czy ASP. W planach jest budowa dzielnicy akademickiej. Kampus, wspólnie z Centrum Nauki, dałyby Katowicom przewagę konkurencyjną nad innymi miastami w Polsce – mówi Krupa. Nie upiera się jednak co do lokalizacji na terenie po Kopalni Katowice, choć nadal uznaje ją za najlepszą. – Istotniejsze od tego, gdzie budować, jest dla mnie odpowiedź na pytanie: co budować i za ile – mówi. – Jestem skłonny do współpracy ponad podziałami partyjnymi, by doprowdzić do budowy Centrum Nauki z prawdziwego zdarzenia – deklaruje.

Od czasu otwarcia Centrum Nauki “Kopernik”, w listopadzie 2010 roku, odwiedziło je ponad cztery miliony ludzi z całej Polski. To nadal jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie. Jego idea, to popularyzaja nauki poprzez osobiste zaangażowanie w poznanie i zrozumienie świata.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.