FOTO: Ewa Waszut
Reklama

„Kochajcie mnie, nie zabijajcie mnie” krzyczały koty, psy, krowy i świnie przed Biblioteką Śląską.

Zwierzęta nagle przemówiły? Nie, nie całkiem. To gimnazjaliści, którzy wraz z Klubem Gaja i Biblioteką Śląską uczcili obchodzony dzisiaj Dzień Praw Zwierząt. Kolorowe happeningi w wykonaniu Gimnazjum nr 16 z Sosnowca i Gimnazjum nr 10 z Katowic, prezentacja wystawy „Pomóż ratować zwierzęta”, pokaz zdjęć uratowanych koni i pokaz filmu „To tylko zwierzęta” w reżyserii Łukasza Musiała i Adama Ptaszyńskiego. To i jeszcze więcej atrakcji czekało dzisiaj na odwiedzających Bibliotekę Śląską, która wraz z Klubem Gaja zachęcała do „zmiany klimatu przy stole” i diety bezmięsnej.

Reklama

Klub Gaja, współorganizator wydarzenia podaje, że siedemnaście lat temu, w 1997 roku, dzięki obywatelom, polski parlament zajął się ustawą o ochronie praw zwierząt. Pod petycją Klubu podpisało się wtedy 600 tysięcy osób. Była to największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt, także hodowanych. Ustanowiony przez Klub Gaja Dzień Praw Zwierząt, jest obchodzony dla upamiętnienia tej ustawy.

Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja mówi: „zachęcamy wolontariuszy, szkoły, instytucje, organizacje do zorganizowania Dnia Praw Zwierząt pod hasłem „zmień klimat przy stole”. To dobry dzień aby mówić o wpływie przemysłowej hodowli zwierząt na nasze zdrowie, na zmiany klimatu i środowisko, w którym żyjemy i… ograniczyć spożycie mięsa”.

Tym bardziej, że jak podawał prezes Klubu Gaja podczas wykładu w Bibliotece Śląskiej, 30 procent mięsa produkowanego w Europie marnuje się. Na pomoc w myśleniu nad ograniczeniem mięsa Klub Gaja przytacza kolejnych garść faktów: hodowla zwierząt to źródło 18% emisji gazów cieplarnianych, w tym podtlenku azotu metanu – to więcej niż transport – 14 % globalnych emisji.

– Bardzo ważne jest aby młodzież poznała prawdę, w jaki sposób ludzie zniewalają i wykorzystują zwierzęta. Film [prezentowany w Bibliotece Śląskiej] przybliża hodowanie zwierząt na mięso, jaja, na futra czy wykorzystywanie ich w cyrkach – mówi Łukasz Musiał, współtwórca filmu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
1 + 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.