foto: materiały prasowe
Reklama

W środę Jarosław Makowski, przewodniczący katowickiej Platformy Obywatelskiej i kandydat na Prezydenta Miasta, wspólnie z właścicielami i miłośnikami zwierząt przedstawił propozycje dla zwierząt i ich właścicieli w Katowicach.

Propozycje Makowskiego to między innymi: 1) darmowa opieka weterynaryjna dla adoptowanych zwierząt, 2) powszechne czipowanie psów, 3) darmowe zabiegi kastracji i sterylizacji, 4) programy i zajęcia edukacyjne, 5) wybiegi dla psów w dzielnicach.

Reklama

Makowski na początek zaapelował, aby podczas upałów nie zostawiać zwierząt zamkniętych w nagrzanych samochodach i zapewnić im dostęp do świeżej wody do picia. Zwierzęta towarzyszą ludziom w miastach od samego początku i będą tu z nami już zawsze, jednak o ich potrzebach, a także o potrzebach ich właścicieli myśli się mało. Łatwo jest bowiem karać za chociażby wyprowadzanie psów w niedozwolonym miejscu, kiedy nie wyznacza się w mieście wybiegów lub robi się to zbyt wolno. Należy to zmienić – mówił Jarosław Makowski.

Jest wiele osób, często starszych bądź samotnych, które chciałyby przygarnąć zwierzę ze schroniska, lecz przeszkodę stanowią koszty. Proponujemy, aby tym, którzy zdecydują się adoptować zwierzę dofinansować opiekę weterynaryjną – mówi Łukasz Borkowski. Często są to zwierzaki po ciężki przeżyciach, które potrzebują stałej opieki weterynaryjnej – miasto może partycypować w tych kosztach, bo i tak musiałoby to robić finansując prace schroniska, a po stronie właściciela byłyby koszty utrzymania i wyżywienia takiego psa – zaznacza Borkowski.

Chcemy wprowadzić program powszechnego czipowania psów i kotów. Dzięki temu dużo łatwiej jest zidentyfikować właściciela zwierzęcia w przypadku jego zaginięcia – mówi Dawid Durał. Podkreślił też jak ważne są zabiegi kastracji i sterylizacji psów i kotów, które pomagają kontrolować populację wolnożyjących zwierząt i pomagają uniknąć wielu chorób.

W polityce miasta powinna funkcjonować nie tylko kampania dotycząca czystości i sprzątania po psach, ale także program edukacyjny dla dzieci dotyczący empatii oraz odpowiedzialności za swoje zwierzęta – mówi Jarosław Makowski. Makowski przywołał doświadczenie kampanii antysmogowych, w których edukacja dzieci pomaga wytwarzać dobre nawyki i przekłada się na postawy i zachowania rodziców.

Na koniec Jarosław Makowski zaapelował do władz miasta o zmianę formuły funkcjonowania Zespołu doradczego do spraw Ekologii, Ochrony Środowiska i Praw Zwierząt: – spotkania zespołu powinny odbywać się w godzinach popołudniowych, a nie tak jak dotychczas o 13:00. Miasto powinno wychodzić naprzeciw właścicielom zwierząt i organizacjom społecznym, tak aby umożliwić im uczestnictwo w pracach zespołu w dogodnych dla nich, a nie dla siebie godzinach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.