Plac na Glanc przy ul. Lompy 9 / fot. KMO
Reklama

Zrobią ze starego i zaniedbanego placu w Katowicach, kolorowe cudo. W telewizji chwalą się odpicowanymi samochodami, komputerami i mieszkaniami, a w Katowicach po raz kolejny odpicują plac. Do tej pory siedem starych i zaniedbanych podwórek zyskało drugie życie dzięki projektowi Plac na Glanc, który realizuje Katowice Miasto Ogrodów. Do końca lutego można zgłaszać kandydatury placów, które wymagają interwencji.

Projekt realizowany jest od 2013 roku, nie do poznania zmieniły się podwórka w centrum miasta i w dzielnicach, m.in. Załężu, Zawodziu czy Ligocie.

Reklama

Zasady konkursu są proste: swoje podwórko lub plac musi zgłosić jak największa grupa sąsiadów. Formularz zgłoszenia (dostępny na stronie miasto-ogrodow.eu) pozwala przedstawić w zarysie stan podwórka (wymagane są też zdjęcia) oraz argumenty za tym, że właśnie ono zasługuje na przemianę. Mieszkańcy podwórka, które wygra konkurs, biorą następnie udział w pracach projektowych z profesjonalnymi projektantami. To wtedy powstaje projekt nowego miejsca. Kiedy jest gotowy i uzgodniony, do pracy przystępują fachowcy – budowlańcy i ogrodnicy. Po kilku miesiącach plac jest gotowy.

– Każdego roku otrzymujemy od mieszkańców Katowic kilkadziesiąt zgłoszeń. W większości są to podwórka startujące w konkursie po raz pierwszy. To najlepszy dowód na to, jak pożyteczną funkcję  spełnia projekt Plac na Glanc. A o jakości realizacji najlepiej świadczą zdobywane przez nie wyróżnienia – mówi Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek.

Plac na Glanc przy ul. Kredytowej / fot. KMO

Place, które do tej pory zostały realizowane różnią się między sobą. Oprócz ogródków  stołów służących wspólnym spotkaniom czy ławek, powstały na nich małe amfiteatry do urządzania podwórkowego kina, hamaki, czy kąciki zabaw dla dzieci. Pojawił się też tor do minigolfa.

W 2015 roku podwórko przy ul. Kredytowej (zrewitalizowane rok wcześniej) otrzymało Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie Najlepsza przestrzeń publiczna województwa śląskiego 2015 (kategoria: zrewitalizowana przestrzeń publiczna).

Plac na Glanc 2016 (ul. Powstańców 4) zdobył nominację w konkursie „Innowacje w Architekturze” miesięcznika Architektura Murator oraz nominację w Plebiscycie Polska Architektura XXL organizowanym przez Grupę Sztuka Architektury (ogłoszenie wyników 28 lutego).

Reklama

1 Komentarz

  1. Jedno czy dwa podwórka odnowione w roku to kropla w morzu potrzeb. W Katowicach a szczególnie niektórych dzielnicach chyba większość podwórek wymaga rewitalizacji, nie wspomnę już o fatalnym stanie kamienic. Każda taka akcja jest ważna, ale tu potrzeba konkretnego długoterminowego planu i dużych nakładów finansowych na zmianę wizerunku szczególnie zaniedbanych dzielnic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.