Reklama

Radny chciał, by w katowickich szkołach Ukraińcy mogli uczyć się własnego języka. W ciągu 10 lat w Katowicach oficjalnie zameldowało się ponad pół tysiąca obywateli Ukrainy. W związku z tym radny miejski Aleksander Uszok zapytał władze Katowic o możliwość nauki języka ukraińskiego w katowickich szkołach publicznych. Urzędnicy właśnie poinformowali, że nie ma takiej potrzeby. Twierdzą, że żaden z rodziców dzieci pochodzenia ukraińskiego, które uczą się na terenie miasta, nie zgłaszał postulatu, by uczyć je języka ukraińskiego.

Niecały miesiąc temu radny miejski Aleksander Uszok wskazał, że według danych przedstawionych przez Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Katowice wynika, że w 2007 roku na pobyt stały lub czasowy w Katowicach zameldowanych było 128 obywateli Ukrainy, w 2015 roku było to już 548, a w 2016 roku – 706.  Uszok zaproponował, aby miasto utworzyło w katowickich szkołach oddziały z nauczaniem języka ukraińskiego lub otwarło osobną szkołę.

Reklama

– Istotne jest, aby nasz samorząd starał się zapewnić wszechstronne wsparcie dla Ukraińców decydujących się na osiedlenie w Katowicach. Jednym z elementów tego wsparcia powinien być dostęp do nauczania w języku ojczystym. Zapewnienie członkom mniejszości wolności zachowania i rozwoju własnego języka, zachowania obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury, a zatem szeroko rozumianej tożsamości etnicznej i narodowej, jest powinnością władzy publicznej, określoną przez Konstytucję RP – stwierdził radny Aleksander Uszok w interpelacji do prezydenta Katowic.

Uczą się w katowickich szkołach

Pod koniec stycznia 2018 roku władze Katowic poinformowały, że na terenie miasta naukę w 23 szkołach podstawowych pobiera 48 uczniów ukraińskich. Ponadto do szkół ponadpodstawowych w Katowicach uczęszcza 19 uczniów pochodzenia ukraińskiego (7 do liceów ogólnokształcących, 3 do technikum i 9 do szkoły zawodowej).

Według ustawy „naukę mniejszości i naukę własnej historii i kultury w szkole organizuje dyrektor szkoły, na wniosek złożony przez rodziców ucznia lub pełnoletniego ucznia w terminie do 20 września”. Z danych pozyskanych od dyrektorów szkół wynika, że żaden z rodziców uczniów pochodzenia ukraińskiego nie wnioskował o umożliwienie dziecku nauki języka ukraińskiego. Uwzględniając powyższe (…) otwarcie w naszym mieście szkoły z nauczaniem w języku ukraińskim lub utworzenie oddziałów z nauczaniem w tym języku – aktualnie nie znajduje potwierdzenia – poinformowali urzędnicy z Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 + 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.