Reklama

Rada Powiatu Mikołowskiego chce przywrócenia nazwy placu Szewczyka w Katowicach. Rada Powiatu Mikołowskiego na grudniowej sesji przyjęła apel o przywrócenie nazwy placu Szewczyka. 13 grudnia 2017 roku wojewoda śląski zmienił zarządzeniem zastępczym nazwę placu na Marii i Lecha Kaczyńskich.

W Katowicach wywołało to spore poruszenie, ale ostatecznie po perturbacjach i protestach, Rada Miasta złożyła skargę do sądu na zarządzenie wojewody. Stało się to dopiero za drugim razem, po tym jak o organizację nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Katowice wystąpili radni PO i RAŚ. Ci też przygotowali projekt uchwały ze skargą na zarządzenie wojewody. Ostatecznie skarga została przegłosowana.

Reklama

Katowiccy radni opozycji (PO i RAŚ) podkreślali, że chodzi o samą procedurę zmiany nazwy, a nie życiorysy patronów. Radni PiS w trakcie sesji przypominali komunistyczną i antysemicką przeszłość patrona placu przy Dworcu PKP. – Naszym zdaniem to rozstrzygnięcie zostało nadane z naruszeniem prawa – mówił Witold Witkowicz z PO.

– Nie jesteśmy tutaj żeby debatować nad życiorysem Wilhema Szewczyka czy świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego – powiedział Marek Nowara z RAŚ

Wcześniej wojewoda otrzymał także prawie 6 tys. podpisów pod apelem o przywrócenie nazwy placu Szewczyka w Katowicach.

Powiat mikołowski chce Szewczyka

Swój apel przyjęła również Rada Powiatu Mikołowskiego. Przesłany został do premiera Mateusza Morawieckiego, wojewody Jarosława Wieczorka i ministra kultury Piotra Glińskiego.

– Uważamy, że ta decyzja jest krzywdząca zarówno dla pamięci Wilhelma Szewczyka, jak i Marii i Lecha Kaczyńskich, bo wprowadzona została bez szerokich konsultacji społecznych. Jesteśmy przekonani, że w Katowicach są miejsca godne dla uczczenia pamięci Wilhelma Szewczyka oraz Marii i Lecha Kaczyńskich – napisali radni w treści apelu.

Poniżej pełen apel

Rada Powiatu Mikołowskiego wnosi o przywrócenie dawnej nazwy Placowi im. Wilhelma Szewczyka, która została Zarządzeniem Zastępczym nr NPII.4131.4.26.2017 Wojewody Śląskiego z dnia 13 grudnia 2017 r. zmieniona z placu „Wilhelma Szewczyka” na „Marii i Lecha Kaczyńskich”. Uważamy, że ta decyzja jest krzywdząca zarówno dla pamięci Wilhelma Szewczyka, jak i Marii i Lecha Kaczyńskich, bo wprowadzona została bez szerokich konsultacji społecznych. Jesteśmy przekonani, że w Katowicach są miejsca godne dla uczczenia pamięci Wilhelma Szewczyka oraz Marii i Lecha Kaczyńskich.

Wilhelm Szewczyk był nie tylko jednym z najważniejszych regionalnych pisarzy, ale też jednym z kluczowych śląskich intelektualistów. Jego olbrzymi dorobek literacki, publicystyczny, dziennikarski – a także wieloletnia, wytrwała praca na rzecz rozwoju lokalnej kultury – sprawiają, że nie sposób myśleć o Śląsku, pomijając Wilhelma Szewczyka. Historia Śląska nie jest jednoznaczna, nie jest czarno-biała, i taka jest też historia Wilhelma Szewczyka. To jednak nie usprawiedliwia dokonywania zmiany nazwy ważnego placu w centrum Katowic bez konsultacji z mieszkańcami miasta i całego województwa.

Apelujemy do Wojewody Śląskiego o zmianę swojego zarządzenia oraz o to, żeby podczas podejmowania tego typu decyzji pamiętał, że w pierwszej kolejności patronami ulic i placów w województwie powinny być osoby zasłużone dla Katowic, regionu i Polski, formalnie lub duchowo związane z Katowicami lub całym Górnym Śląskiem.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 29 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.